Niewielkie pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w czerwcu

Niewielkie pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w czerwcu
Fot. stock.adobe. com/Dagmara_K
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W czerwcu odnotowano niewielkie pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -14,8 i był o 0,2 pkt proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Spośród składowych wskaźnika najbardziej pogorszyły się oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 3,3 pkt proc. i 2,3 pkt proc.).

„Spadek wystąpił także dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (o 1,2 pkt proc.)” – napisano w komentarzu do badania.

Poprawiły się oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju

„Natomiast poprawiły się oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrosty odpowiednio o 3,4 pkt proc. i 2,3 pkt proc.)” – dodano.

W odniesieniu do czerwca 2020 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 4,6 pkt proc.

Wskaźnik ufności konsumenckiej

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 0,1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -9.

Na spadek wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadki odpowiednioo 3,3 pkt proc. i 2,6 pkt proc.).

„Spadek o 1,2 pkt proc. wystąpił także dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego” – napisano.

Czytaj także: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej i wyprzedzający w maju w górę >>>

„Wyższą wartość niż przed miesiącem odnotowano jedynie dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 6,9 pkt proc.)” – dodano.

W czerwcu br. WWUK osiągnął wartość o 14,9 p. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2020 r.

Źródło: PAP BIZNES