Niespodziewanie duża obniżka stóp procentowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

sadowski.jaroslaw.03.150xStopy procentowe NBP zostały obniżone już po raz piąty i tym razem aż o 0,5 pkt. proc. Ponownie spadną więc raty kredytów hipotecznych. Z wyliczeń Expandera wynika, że już teraz są o ok. 270 zł niższe niż 6 miesięcy temu.  Łatwiej będzie też uzyskać kredyt, gdyż niższa rata to wyższa zdolność kredytowa. Jeszcze bardziej niezadowoleni będą natomiast oszczędzający na lokatach bankowych.

Rada Polityki Pieniężnej już po raz  piąty obniżyła stopy procentowe i tym razem aż o 0,5 pkt. proc. Łącznie w całej serii stopy NBP spadły więc już o 1,5 pkt. proc. To oczywiście przekłada się na poziom stawki WIBOR i oprocentowanie kredytów hipotecznych. Stawka WIBOR 3M to  już tylko 3,71%. W połączeniu z marżą, która obecnie wynosi przeciętnie 1,49% daje ona oprocentowanie nowoudzielanych  kredytów hipotecznych na poziomie 5,20%.

Dla przypomnienia jeszcze 6 miesięcy temu przeciętne oprocentowanie wynosiło 6,49%. Taki spadek oprocentowania powoduje oczywiście istotne zmniejszenie się rat zaciąganych kredytów. Dla przykładu zadłużając się 6 miesięcy temu pierwsza rata przeciętnego kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat wynosiła blisko 1900 zł. Dzięki niższemu oprocentowaniu kredyty, które będą zaciągane w najbliższym czasie będą miały ratę ok. 240 zł niższą.

Jeszcze bardziej spadną raty tych osób, które już jakiś czas temu zaciągnęły kredyty. W ich przypadku marża jest bowiem stała, a  marże nowoudzielanych kredytów w ubiegłym roku rosły, przez co banki częściowo niwelowały wpływ spadających stóp procentowych. Rata spłacanego już kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat z marżą wynoszącą 1,5% stadła w omawianym okresie o blisko 270 zł.

Niższe oprocentowanie kredytów wpływa nie tylko na spadek raty, ale także na wzrost zdolności kredytowej. W przypadku 4-osobowej rodziny z dochodem na poziomie 8 tys. zł netto dostępna kwota wzrosła w ciągu minionych 6 miesięcy o ok. 35 000 zł. Ponadto wzrośnie zapewne jeszcze bardziej, gdy wszystkie banki uwzględnią w oprocentowaniu aktualny poziom stawki WIBOR.

Tak duża obniżka stóp procentowych oznacza również, że po raz kolejny spadnie oprocentowania depozytów bankowych. Nie jest to dobra informacja dla oszczędzających. Już teraz nie jest łatwo znaleźć  długoterminową lokatę z oprocentowaniem wynoszącym 5%, a przeciętna stawka spadła wyraźnie poniżej 4%. Pocieszające dla oszczędzających jest jedynie to, że być może była to już ostatnia obniżka stóp. Jednak nawet jeśli stopy już bardziej nie spadną, to oprocentowanie depozytów jest już na tyle niskie, że wiele osób poszukuje alternatywy w postaci stosunkowo bezpiecznych produktów, ale przynoszących wyższe zyski.

130307.tabela.expander.01.592x262

Jarosław Sadowski
Główny Analityk firmy Expander
www.expander.pl