Niepewność rubla bije w złotego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

durlej.agnieszka.02.353x400Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Oczekiwanie na posiedzenie FED-u i jego finalny wynik zostały przyćmione przez wydarzenia rozgrywające się w Rosji. Krach na rynku ropy naftowej wywołał bezprecedensową wyprzedaż rubla, która zepchnęła go na rekordowo niskie poziomy wobec euro i dolara.

Jednocześnie inwestorzy wyprzedawali waluty rynków rozwijających się, na korzyść walut uważanych za bezpieczne przystanie, takich jak japoński jen i frank szwajcarski. Trendu tego nie zdołała powstrzymać niespodziewana decyzja szwajcarskiego banku centralnego o obniżeniu stóp procentowych do negatywnych poziomów. FOMC pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Zmienił jednak prognozę przyszłych decyzji monetarnych, wedle której pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpi nie wcześniej jak w kwietniu  2015 roku. Greckie wybory i gołębie komentarze decydentów monetarnych zostały zrównoważone lepszymi danymi gospodarczymi z Niemiec i pozostałych państw strefy euro.

Złoty nie doznał w minionym tygodniu pocieszenia ze strony danych gospodarczych. W rzeczywistości dane ekonomiczne jedynie przyspieszyły spadki wywołane krachem rosyjskiego rubla. Dane o wzroście gospodarczym i inflacji wzmocniły wśród inwestorów przekonanie, według którego Rada Polityki Pieniężnej będzie wkrótce interweniować, po raz kolejny obniżając stopy procentowe. Produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 0.3% m/m, wobec wcześniejszego wzrostu o 1.6%. Ceny producentów po raz kolejny zanotowały deflacyjny odczyt, co nie wróży dobrze inflacji konsumenckiej. W rezultacie gorszych od prognoz danych i wydarzeń rozgrywających się w Rosji, złoty zakończył tydzień w pobliżu 1-rocznych minimów wobec euro i 2-letnich wobec dolara.

W tym tygodniu poznamy dane o bezrobociu i sprzedaży detalicznej. Jednak biorąc pod uwagę ekstremalne zjawiska zewnętrzne, kurs złotego może nie reagować na lokalne dane gospodarcze. Słabe odczyty z ubiegłego tygodnia stworzyły scenariusz bazowy, wedle którego RPP obniży stopy procentowe. Niejasność dotyczy zatem dalszego rozwoju sytuacji w Rosji i to ona będzie wyznacznikiem tego, jak będzie zachowywać się polska waluta w najbliższych dniach.

Agnieszka Durlej
Client Group Manager
Western Union Business Solutions Polska