Niektóre zmiany w procedurze gospodarczej pogorszą sytuację przedsiębiorców

Niektóre zmiany w procedurze gospodarczej pogorszą sytuację przedsiębiorców
Adrian Zwoliński Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
7 listopada wchodzi w życie największa reforma procedury cywilnej ostatnich lat. Zdaniem Konfederacji Lewiatan część zmian pogorszy sytuację osób dochodzących swoich praw w sądzie.

Adrian Zwoliński z #KonfederacjaLewiatan: doręczenie pisma procesowego będzie trwało dłużej i będzie droższe @LewiatanTweets

– Przykładem złych rozwiązań mogą być doręczenia pism procesowych. To podstawa – doręczenia pism, choćby pozwu, wpływają i na szybkość procesu sądowego i na to czy w ogóle może się on odbyć. Tymczasem zmiana w doręczeniach spowoduje, że będą one skomplikowane, dłuższe, droższe i w niektórych przypadkach uniemożliwią pozwanie.  Już teraz w Polsce umów dochodzi się dłużej niż w Peru i drożej niż we Francji.

Pytanie o jakość zeznań

Inny przykład to dowód ze świadka, który będzie mógł składać zeznania na piśmie, jeśli sąd tak postanowi. To rodzi pytanie o jakość takich zeznań. Kiedy świadek składa zeznania na żywo w sali sądowej, pozwany, powód, czy sąd mogą zadawać mu pytania – mówi Adrian Zwoliński, mecenas, ekspert Konfederacji Lewiatan.