Nie ma szans na tańsze paliwa w Polsce

Nie ma szans na tańsze paliwa w Polsce
Fot. stock.adobe.com / :Michael Rosskothen
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na niedzielnym spotkaniu ministrów państw członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i krajów z nią współpracujących (OPEC+) osiągnięto porozumienie w sprawie zwiększenia wydobycia ropy w odpowiedzi na gwałtownie rosnące ceny. Uzgodniono, że do końca roku 2022 wycofane zostaną cięcia w wydobyciu, wprowadzone na początku pandemii.

Po decyzji OPEC+ ceny ropy na rynkach światowych spadły o ok. 1 %. Amerykańska ropa WTI w kontraktach na sierpień kosztuje 70,84 USD, a ropa Brent w kontraktach wrześniowych 72,62 USD.

Ropa najdroższa od trzech lat

Od sierpnia OPEC+ będzie wydobywać dodatkowe 400 tys. baryłek dziennie, a do końca roku produkcja zwiększy się łącznie o około 2 mln baryłek dziennie. Wzrost produkcji będzie  kontynuowany w przyszłym roku, gdyż porozumienie w ramach OPEC+ obejmuje okres do grudnia 2022.

Z powodu pandemii w marcu 2020 r. cena ropy gwałtownie się załamała. OPEC+ podjął wówczas decyzję o ograniczeniu wydobycia o 9,7 mln baryłek dziennie.

Niska podaż ropy naftowej w poprzednich miesiącach spowodowała wzrost cen ropy do najwyższego poziomu od trzech lat.

Od czego zależą ceny detaliczne paliw

Wraz z ożywieniem gospodarczym kraje OPEC+ od maja br. stopniowo zwiększają wydobycie, ale umiarkowany wzrost limitów produkcji, uzgodniony przez kraje naftowe, świadczy o zaniepokojeniu sytuacją światowej gospodarki, stojącej w obliczu kolejnej fali pandemii i nowych mutacji koronawirusa.

 Stabilizacja, a być może spadek cen ropy na rynkach światowych nie spowoduje, zdaniem analityków, spadku cen paliw w Polsce, które w lipcu b.r są o prawie 1/3 wyższe niż przed rokiem. Jest natomiast szansa, że ceny paliw nie będą rosły.

Na wysokość cen detalicznych paliw wpływają:

– podatki i opłaty nakładane na paliwa czyli akcyza, opłata paliwowa i VAT oraz opłata zapasowa

– cena ropy naftowej oraz gotowych produktów na światowych giełdach

– kurs dolara – waluty, w której rozliczany jest import surowca

– warunki na rynku krajowym kształtowane przez konkurencję.

Wzrost cen paliw w Polsce wzmaga także słabość złotego

Od początku roku złoty stracił wobec dolara 4,3%. Najtaniej dolar kosztował na początku czerwca – 3,65 PLN, najdrożej pod koniec marca – 3,95 PLN. Od początku czerwca dolar drożeje, zyskując łącznie ponad 6%. 

Ponieważ inwestorzy obawiają się, że NBP nie podejmie działań stabilizujących ceny i polską walutę, w ostatnich tygodniach złoty był jedną z najsłabszych walut na świecie.

W dodatku dolar umacnia się w stosunku do euro, co dodatkowo obniża kurs waluty polskiej wobec amerykańskiej. 

                          Ceny paliw

Eu 95Superplus 98ONLPG
15.07.20215,695,935,422,45
16.07.20204,314,614,262,02
zmiana w zł/l1,381,321,160,43
zmiana %32,0228,6327,2321,29
Źródło: Centrum Informacji o Rynku Energii

Źródło: aleBank.pl