Nie będzie zniesienia zakazu handlu w niedzielę, premier: 6 grudnia to wyjątek

Nie będzie zniesienia zakazu handlu w niedzielę, premier: 6 grudnia to wyjątek
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Handlowa niedziela 6 grudnia to wyjątek, rząd nie zamierza zmieniać dotychczasowych zasad dotyczących funkcjonowania handlu w niedziele - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier, zapytany czy wprowadzenie niedzieli handlowej 6 grudnia stanie się wstępem do zniesienia niehandlowych niedziel powiedział: „To jest wyjątek i pozostanie wyjątkiem. Miał on na celu rozładowanie ruchu w handlu detalicznym po to, żeby była jak najmniejsza liczba zakażeń. W przyszłym roku nie zamierzamy takich zasad wprowadzać”.

We wtorek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk poinformowała w Money.pl, że trwają rozmowy ws. zniesienia zakazu handlu w niedzielę, 27 grudnia br. m.in. z Radą Dialogu Społecznego. Zastrzegła, że takie decyzje podejmuje rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

Morawiecki: mamy szansę na silne odbicie gospodarcze już od II kw. 2021 r.

Polska gospodarka ma szansę na silne odbicie gospodarcze już od II kw. 2021 r., uważa premier Mateusz Morawiecki.

Do nowej fazy przygotowuje się także cała polska gospodarka. Jestem przekonany, że tą fazą rozwoju gospodarczego będzie faza silnego odbicia gospodarczego po COVID-19 wraz ze szczepionkami – mamy na to szansę już od II kw. przyszłego roku.

– powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Szczepionka na COVID-19 darmowa, a szczepienia dobrowolne, mogą ruszyć już w styczniu, rząd przedstawił Narodowy Program Szczepień >>>

Nowelizacji budżetu na rok 2020 zakłada spadek PKB w tym roku o 4,6%, średnioroczną inflację na poziomie 3,3% oraz stopę bezrobocia rejestrowanego w wysokości 8% na koniec roku.

Według projektu przyszłorocznego budżetu, PKB w 2021 r. wzrośnie o 4%, stopa bezrobocia wyniesie 7,5%, a inflacja sięgnie 1,8%.

Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie kontynuowany w kolejnych latach

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, którego obecny budżet szacowany jest na 12 mld zł, będzie kontynuowany w kolejnych latach, poinformował także premier Mateusz Morawiecki.  

„Rządowy Fundusz Inwestycji  Lokalnych, który też  w kolejnych kwartałach, w kolejnych latach, pod różnymi pozycjami budżetowymi, będziemy z całą pewnością kontynuować, ukierunkowując go na bardziej palące problemy środowisk lokalnych, w gminach, w powiatach” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.   

Poinformował, że w ciągu kilku miesięcy w inwestycje na poziomie lokalnym zostało już i zostanie jeszcze zaangażowanych łącznie ponad 12 mld zł na projekty infrastrukturalne, edukacyjne, z zakresu cyfryzacji, remonty szpitali itd. Ponad 6 mld zł trafiło już na konta samorządów.

„Dzisiaj kolejna część to następne 4 mld zł”  – powiedział premier.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślił, że w ramach tego Funduszu zostanie wydzielony specjalny fundusz dla wsi popegeerowskich z budżetem 250 mln zł.

Wsparcie w ramach funduszu może być przeznaczone wyłącznie na wydatki majątkowe, a także na wkład własny do inwestycji (ale nie na refundację poniesionych kosztów).

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews