NFOŚiGW: 2,5 mld zł dotacji i pożyczek w programie Racjonalna gospodarka odpadami; wnioski do końca 2022 roku

NFOŚiGW: 2,5 mld zł dotacji i pożyczek w programie Racjonalna gospodarka odpadami; wnioski do końca 2022 roku
Fot. stock.adobe.com/rbkelle
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Samorządy, przedsiębiorstwa i inne podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie inwestycji związanych z gospodarowaniem odpadami i zapobieganiem powstawaniu odpadów w ramach ogłoszonych przez NFOŚiGW naborów ‒ podał Narodowy Fundusz w komunikacie.

Łączny budżet wszystkich części programu wynosi 2,5 mld zł.

Połowa z łącznej kwoty budżetu, czyli 1,25 mld zł, przeznaczona jest na dotacje, a druga połowa – na zwrotne formy dofinansowania (pożyczki).

W ogólnej kwocie budżetu 1 mld zł stanowią środki z Funduszu Modernizacyjnego.

Czytaj także: Gospodarowanie odpadami ‒ konieczne pilne działania naprawcze: stanowisko Rady Przedsiębiorczości

Nabory w trzech segmentach

Nabory w ramach programu Racjonalna gospodarka odpadami potrwają do końca 2022 roku. Pieniądze na wsparcie, w zależności od rodzaju projektów, będą pochodzić ze środków krajowych NFOŚiGW albo z unijnego Funduszu Modernizacyjnego.

Jak podał Narodowy Fundusz, program składa się z kilku części, a ogólnodostępne nabory zostały ogłoszone w trzech segmentach: selektywnego zbierania i zapobiegania powstawaniu odpadów, instalacji gospodarowania odpadami oraz wykorzystania paliw alternatywnych na cele energetyczne.

Czytaj także: Polska wzorem Czech wprowadzi do zamówień publicznych kryteria środowiskowe?

Stabilny poziom ilości odpadów

‒ W Polsce w ciągu roku wytwarza się średnio 14,5 mln ton odpadów komunalnych, a od niemal dekady liczba ta systematycznie wzrasta o około 0,5 mln ton rocznie(…).

Nowe propozycje dofinansowania inwestycji w tej sferze powinny sprawić, że w naszym kraju powstanie w najbliższych latach szereg kolejnych obiektów i systemów gospodarowania odpadami (…).

Nowe projekty, w połączeniu z postępami we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ze zmianami demograficznymi i legislacyjnymi, pozwolą ustabilizować ilość wytwarzanych odpadów na poziomie 15 mln ton rocznie, a przede wszystkim wzmocnić krajową gospodarkę odpadową ‒ powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prof. Maciej Chorowski.

Czytaj także: Ponad 5,4 mld euro do 2027 roku z unijnego programu LIFE dla ochrony przyrody, środowiska i klimatu

Źródło: PAP BIZNES