NCBR: pięć kolejnych konkursów na zielone innowacje

NCBR: pięć kolejnych konkursów na zielone innowacje
Logo Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Źródło: NCBR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło już trzy konkursy na przedsięwzięcia wpisujące się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu, kolejnych pięć ma zostać ogłoszonych pod koniec tego kwartału lub na początku przyszłego, poinformował zastępca dyrektora NCBR Przemysław Kurczewski. W tym roku NCBR chce ogłosić jeszcze ok. 40 konkursów.

„Rzecz, która jest kluczowa […] Zielony Ład czy Ekonomia 2050, w ramach której przygotowaliśmy trzy przedsięwzięcia, zaczynają być wdrażane” – powiedział Kurczewski podczas konferencji online „Osiem przedsięwzięć NCBR wpisujących się w strategię 'Europejskiego Zielonego Ładu'”.

Ok. 40 konkursów na projekty z zakresu B+R

Poinformował, że w tym roku NCBR planuje ogłoszenie około 40 konkursów na projekty z zakresu B+R. Wiele przedsięwzięć związanych jest z energetyką odnawialną i ochroną środowiska.

„Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło trzy pierwsze przedsięwzięcia: jest to innowacyjna biogazownia, oczyszczalnia przyszłości, budownictwo efektywne energetycznie i procesowo. Konkursy zostały już uruchomione. W tym kwartale, może na początku drugiego kwartału uruchomimy kolejnych pięć przedsięwzięć: elektrociepłownia przyszłości, magazynowanie energii elektrycznej, systemy magazynowania energii elektrycznej, systemy magazynowania energii ciepło-chłód, systemy domowej retencji i wentylacja dla szkół i domów” – powiedział dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR Wojciech Racięcki.

Mają powstać nowe technologie

W ramach tych przedsięwzięć mają powstać nowe technologie, a NCBR chce zakończyć projekty wybudowaniem demonstratorów tych technologii, by pokazać jak działają.

Jednym z takich projektów ma być oczyszczalnia, która ze ścieków będzie produkowała surowce, wykorzystywane w rolnictwie, a także będzie produkowała czystą wodę, która będzie mogła być wykorzystana w mieście do potrzeb komunalnych bądź przemysłowych. Z założeń wynika, że co najmniej połowa tej wody powinna wrócić do obiegu wtórnego, natomiast druga połowa – do zbiornika, ma być  oczyszczana ze wszystkich pestycydów i innych zanieczyszczeń.

Projekt biogazowni

Z kolei w ramach projektu biogazowni ma powstać system, który będzie efektywnie produkował biometan z bardzo szerokiej gamy odpadów.

„Polska ma olbrzymi potencjał rozwoju i myśli nawet o 8 mld m3 biometanu rocznie, to jest 40% potrzeb Polski rocznie jeżeli chodzi o gaz. Więc ta innowacyjna biogazownia będzie produkowała czysty biometan z bardzo szerokiej gamy produktów odpadowych, zarówno z rolnictwa jak i z odpadów komunalnych, będzie bezodorowa czyli taka, która nie będzie miała kosztów środowiskowych, będzie automatyczna w dużej mierze” – podkreślił Racięcki.

Czytaj także: Dla rozwoju OZE w Polsce konieczne jest przyjęcie modelu energetyki opartej o źródła rozproszone >>>

Natomiast w projekcie budownictwa efektywnego energetycznie i procesowo mają zostać zademonstrowane technologie budowy domów w sposób efektywny i szybki, gdzie całe moduły do łącznie z wyposażeniem wewnętrznym i  z instalacjami  powstają w fabryce.

NCBR chce, by „te nowe budynki były bardzo efektywne energetycznie, żeby produkowały więcej energii niż mieszkańcy produkują na wszystkie potrzeby energii elektrycznej, ogrzewania, ciepłej wody użytkowej czy klimatyzacji były w dużej mierze z surowców wtórnych i zapewniały mieszkańcom wodę w 50% może w 80% z wody deszczowej, były z niskim śladem węglowym”.

Mają powstać budynki demonstracyjne jednorodzinne, wielorodzinne, a również senioralne.

Projekty modernizacji systemu ciepłowniczego

NCBR planuje też konkurs, w ramach którego powstaną projekty modernizacji systemu ciepłowniczego, bazującego w 100% na paliwach kopalnych w system ciepłowniczy, którzy będzie w 80-90% bazował na paliwie odnawialnym i bez wymiany instalacji w budynkach.

Kolejne projekty dotyczą magazynów energii elektrycznej dla domu czy dla przemysłu, dla szpitala w oparciu o polskie surowce, magazynów energii ciepło-chłód, które mają podnieść efektywność ogrzewania czy chłodzenia mieszkań, wentylacji dla szkół i domów czy domowej małej retencji czyli zapewnienie wody dla domu jednorodzinnego – 80% wody deszczowej.

„Te projekty są dużym wyzwaniem dla polskich wykonawców, ale wierzymy, po wielu miesiącach rozmów z rynkiem, że polscy wykonawcy […] mają możliwości, żeby takie technologie wykonać i wierzymy, że takie technologie będą olbrzymią szansą dla polskiej gospodarki, dla polskich przedsiębiorców” – powiedział Racięcki.

Czytaj także: Banki przekonały się do projektów OZE >>>

Projekty będą przygotowywane w formule zamówienia przedkomercyjnego. Dotychczas ogłoszono trzy pierwsze konkursy; budżet każdego z nich wynosi od 27 do 37,5 mln zł.

Dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Szczepańska powiedziała, że „już teraz planowana kwota funduszy, które będą skierowane na Badania i Rozwój to jest 8 mld euro”.

„Jednocześnie z tej kwoty około 450 mln euro będzie skierowanych na rozwój zielonych technologii, na podnoszenie świadomości przedsiębiorców, na inwestowanie w przyjazne środowisku rozwiązania” – dodała.

Źródło: ISBnews