NBP: wzrost rentowności krajowych obligacji, możliwa modyfikacja prowadzenia operacji strukturalnych

NBP: wzrost rentowności krajowych obligacji, możliwa modyfikacja prowadzenia operacji strukturalnych
Fot. stocl.adobe.com/janzwolinski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wzrost rentowności krajowych obligacji może osłabiać wpływ dotychczasowych działań NBP, wobec czego Narodowy Bank Polski rozważa modyfikację sposobu prowadzenia strukturalnych operacji otwartego rynku, w tym poprzez zwiększenie elastyczności i częstotliwości przetargów - podał NBP w czwartek w komunikacie.

„Wzrost rentowności krajowych obligacji może osłabiać wpływ dotychczasowych działań NBP, których celem jest zapewnienie niskich kosztów finansowania w polskiej gospodarce w czasie pandemii i które są niezbędne dla wsparcia oczekiwanego ożywienia gospodarczego oraz zapewnienia stabilności cen. Mając to na uwadze, NBP rozważa modyfikację sposobu prowadzenia strukturalnych operacji otwartego rynku, w tym poprzez zwiększenie elastyczności i częstotliwości przetargów” – napisano.

„NBP na bieżąco analizuje sytuację na rynkach finansowych, w tym na rynku obligacji skarbowych oraz gwarantowanych przez Skarb Państwa. Sytuacja na tym rynku jest istotna ze względu na kształtowanie się warunków monetarnych w polskiej gospodarce. Zapoczątkowany w lutym wzrost rentowności wynikał częściowo z poprawy nastrojów na światowych rynkach finansowych pod wpływem oczekiwań dotyczących ożywienia gospodarczego na świecie w bieżącym roku” – dodano.

Działania NBP uzależnione od warunków rynkowych

Terminy oraz skala prowadzonych przez NBP działań będą uzależnione od warunków rynkowych – wskazano w komunikacie.

Europejski Bank Centralny poinformował w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu, że przez następny kwartał zakupy w ramach programu PEPP będą prowadzone w znacznie szybszym tempie niż w pierwszych miesiącach bieżącego roku.

Czytaj także: EBC: stopy procentowe bez zmian, prognoza dynamiki PKB strefy euro na 2021 rok w górę >>>

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w ub. tygodniu w trakcie wideokonferencji, że NBP obserwuje zmiany rentowności polskich obligacji, ale ocenił, że nadal one są „bardzo małe, niskie”.

Dodał, że nie ma mowy o zakończeniu programu skupu obligacji, który być może będzie trwał „już zawsze”, a na przetargach skupu obligacji NBP „wszystko jest możliwe”.

Według prezesa, przyjęty przez NBP sposób realizacji programu skupu aktywów pozwala „błyskawicznie” reagować na niepożądane z punktu widzenia polityki pieniężnej zmiany na krajowym rynku długu.

Prezes poinformował, że NBP ma takie samo nastawienie do polityki monetarnej, jak główne banki centralne świata i będzie działać dokładnie tak jak Fed i EBC.

Najbliższy przetarg skupu obligacji NBP zaplanował na 17 marca. Według obecnego harmonogramu będzie to jedyna operacja strukturalna w tym miesiącu. Do końca lutego NBP skupił papiery wartościowe o wartości nominalnej 109,7 mld zł i 115,5 mld zł w cenie zakupu. 

Źródło: PAP BIZNES