NBP wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską „Zbrodnia w Piaśnicy”

NBP wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską „Zbrodnia w Piaśnicy”
Srebrna moneta kolekcjonerska „Zbrodnia w Piaśnicy”. Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski poinformował, że od 15 września br. można kupić nową srebrną monetę kolekcjonerską „Zbrodnia w Piaśnicy” (temat indywidualny) – o nominale 10 zł.

Srebrna moneta na rewersie przedstawia ostatni obraz widziany oczami ofiar – pnie drzew sosnowych, niemych świadków zbrodni. Za nimi relief postaci ustawionych w szyku przed egzekucją. Na awersie monety widnieją sosny – symbol lasów Piaśnicy, miejsca kaźni i cierpienia tysięcy pomordowanych.

Srebrna moneta o nominale 10 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 140 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 22 września 2021 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu złotą monetę o nominale 100 zł i srebrną monetę o nominale 50 zł „Pałac Biskupi w Krakowie” (temat indywidualny).

Czytaj także: NBP: bitwa pod Dytiatynem upamiętniona srebrną monetą kolekcjonerską

Piaśnica, 1939 rok

Piaśnica to miejsce największej masowej niemieckiej zbrodni na Pomorzu, jednej z pierwszych o tak dużym wymiarze w Europie, popełnionej w początkowych miesiącach II wojny światowej na ludności cywilnej.

W wyniku operacji „Tannenberg”, „Säuberungsaktion” i „Intelligenzaktion” jesienią 1939 roku na Pomorzu Niemcy zamordowali około 30 tysięcy osób. Pierwszym etapem polityki okupanta była likwidacja Polaków czynnie zaangażowanych w budowanie polskości Pomorza i fundamentów II Rzeczypospolitej.

Największa intensyfikacja niemieckich egzekucji w 1939 roku nastąpiła na Pomorzu. W Piaśnicy zginęli przedstawiciele polskich warstw przywódczych z północnego Pomorza, pomorscy Żydzi oraz osoby przywożone koleją z III Rzeszy, a wśród nich osoby chore psychicznie, Polacy zamieszkujący przed wojną na terenie Niemiec oraz przeciwnicy ideologii nazistowskiej.

Czytaj także: Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku na srebrnej monecie Narodowego Banku Polskiego

Rozległość wybranego przez Niemców na miejsce egzekucji terenu lasów wokół Piaśnicy, oddalonego od siedzib ludzkich, ułatwiała ukrycie zbrodni. Było stąd również blisko do Wejherowa, w którym funkcjonowało więzienie, istniało też dogodne połączenie drogowo-kolejowe.

Bezpośrednimi sprawcami zbrodni byli żołnierze ze specjalnego oddziału SS i członkowie Volksdeutscher Selbstschutz – paramilitarnej organizacji mniejszości niemieckiej. W organizowaniu egzekucji uczestniczyli także funkcjonariusze niemieckiej policji i żandarmerii z Wejherowa.

Niemiecka akcja zacierania śladów zbrodni przeprowadzona w 1944 roku oraz zniszczenie lub wywiezienie dokumentacji uniemożliwiają obecnie poznanie dokładnej liczby zamordowanych.

Różne źródła badawcze szacują liczbę ofiar w przedziale 9–14 tysięcy. Większość niemieckich zbrodniarzy odpowiedzialnych za egzekucje w Piaśnicy nigdy nie poniosła kary – napisała w folderze numizmatycznym Teresa Patsidis.

Czytaj także: Monety kolekcjonerskie „Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego” od 26 sierpnia 2021 r. do nabycia w NBP

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP