NBP: wartość transakcji z tytułu inwestycji bezpośrednich w Polsce w 2020 r. spadła o 6 proc. rdr

NBP: wartość transakcji z tytułu inwestycji bezpośrednich w Polsce w 2020 r. spadła o 6 proc. rdr
Fot. stock.adobe.com/adragan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość transakcji z tytułu inwestycji bezpośrednich w Polsce w 2020 r. spadła o 6 proc. rdr do 39,3 mld zł - podał Narodowy Bank Polski.

„Wartość transakcji z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce w 2020 r. wyniosła 39,3 mld zł, czyli o 2,4 mld zł (6 proc.) mniej niż w poprzednim roku. Na wartość ogółem największy wpływ miały reinwestycje zysków podmiotów bezpośredniego inwestowania, które wyniosły 33,6 mld zł, tj. o 9,8 mld zł (23 proc.) mniej niż przed rokiem” – napisano.

Według NBP napływ inwestycji w formie udziałów kapitałowych wyniósł 10,7 mld zł, co oznacza wzrost o 6,6 mld zł wobec 2019 r.

Największe inwestycje bezpośrednie napłynęły z Niderlandów, Luksemburga oraz Niemiec

NBP podaje, że największe inwestycje bezpośrednie napłynęły z Niderlandów, Luksemburga oraz Niemiec. W przypadku Luksemburga, Niemiec i w mniejszym stopniu Niderlandów tradycyjnie wiązało się to z reinwestowanymi zyskami. Z tego ostatniego kraju odnotowano także znaczne transakcje na instrumentach udziałowych. Największy odpływ kapitału odnotowano z Węgier, co wynikało z reorganizacji w ramach jednej z grup kapitałowych.

Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą w 2020 roku wyniosły 7,1 mld zł

Z kolei polskie inwestycje bezpośrednie za granicą w 2020 roku wyniosły 7,1 mld zł, wobec 5,0 mld zł w poprzednim roku.

Według NBP największe wartości inwestycji odnotowano w przypadku Szwecji (spłaty zadłużenia względem spółek córek), Francji oraz Niemiec. Kapitał wycofywano z podmiotów ulokowanych w Austrii, na Węgrzech oraz na Malcie – transakcje te także miały związek z reorganizacjami struktur grup kapitałowych.

Źródło: PAP BIZNES