Kolejki do bankomatów; NBP i banki uspokajają: gotówki nie zabraknie

Kolejki do bankomatów; NBP i banki uspokajają: gotówki nie zabraknie
Fot. stock.adobe.com/Maksym Kapliuk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy - poinformował w komunikacie NBP. Według banku centralnego obserwuje się zwiększoną skalę transakcji na rynku obrotu gotówkowego.

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy.

„Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju” – podał NBP.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Możliwe opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów

„Narodowy Bank Polski pozostaje w ścisłej współpracy ze wszystkimi podmiotami obsługującymi rynek obrotu gotówkowego w Polsce. Z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach, mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę” – dodano.

PKO BP obserwuje zwiększone zainteresowanie wypłatami gotówki

PKO BP obserwuje zwiększone zainteresowanie wypłatami gotówki zarówno w oddziałach, jak i w bankomatach, ocenia, że jest dobrze przygotowany na tę sytuację chociaż lokalnie i krótkotrwale wskutek ograniczeń logistycznych wypłata gotówki może być utrudniona – poinformował w piątek bank.

PKO Bank Polski jest dobrze przygotowany na tę sytuację, podobna miała już miejsce na początku 2020 r. tuż po wybuchu pandemii COVID-19. Bank dysponuje odpowiednimi zasobami gotówki i w większości oddziałów oraz bankomatów jest ona dostępna na bieżąco.

– poinformował bank stanowisku dotyczącym obsługi gotówkowej klientów.

„W niektórych lokalizacjach, gdzie popyt na gotówkę jest szczególnie wysoki, przejściowo, do momentu dostarczenia jej kolejnego transportu, wypłata gotówki może być utrudniona. Są to jednak sytuacje, które mają charakter lokalny i krótkotrwały, a ich jedynym powodem są ograniczenia logistyczne” – dodał.

Większe wypłaty gotówki w oddziałach trzeba awizować

Bank zwrócił uwagę, że większe wypłaty gotówki w oddziałach trzeba awizować – czyli uprzedzić oddział o zamiarze takiej wypłaty i umówić się na dogodny termin dokonania takiej operacji.

„Konieczność awizacji większych wypłat nie jest nowym rozwiązaniem – stosowana jest od wielu lat i wynika z konieczności zaplanowania z wyprzedzeniem odpowiednich dostaw gotówki” – podał bank.

Źródło: PAP BIZNES