NBP ostrzega: ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym to zagrożenie dla stabilności systemu finansowego

NBP ostrzega: ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym to zagrożenie dla stabilności systemu finansowego
NBP. Fot. stock.adobe.com / MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym stanowi zagrożenie dla stabilności systemu finansowego - napisał Narodowy Bank Polski w opinii do projektu ustawy.

Sejm przyjął w piątek ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego. Ustawa jest częścią pakietu rozwiązań Polskiego Ładu.

Wkład własny kredytobiorców będzie gwarantował Skarb Państwa

Ustawa przewiduje, że wkład własny kredytobiorców biorących udział w programie będzie gwarantował Skarb Państwa.

Niektóre z zaproponowanych w projekcie ustawy rozwiązań mogą skutkować powstaniem lub intensyfikacją negatywnych tendencji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i w systemie finansowym.

„Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na rynku nieruchomości, należy zauważyć, że wspieranie zakupów mieszkaniowych osób, które nie mają odpowiedniego wkładu własnego wykreuje dodatkowy popyt” – napisał NBP.

Rodzi to ryzyko dalszego zwiększenia presji cenowej na już bardzo dynamicznym rynku mieszkań, na którym obecnie podaż może nie być w stanie podążać za wciąż rosnącym zapotrzebowaniem.

Czytaj także: Jak gwarantowany kredyt mieszkaniowy z Polskiego Ładu wpłynie na rynek nieruchomości?

NBP uważa, że możliwość oferowania kredytu na cele mieszkaniowe w kwotach powyżej limitów ostrożnościowych LTV stoi w sprzeczności z celem wprowadzenia limitów przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Należy liczyć się z możliwością powstania niezamierzonych przez ustawodawcę konsekwencji w postaci osłabienia w dłuższym okresie stabilności systemu finansowego.

– napisał NBP. 

Źródło: PAP BIZNES