NBP: banki planują jeszcze bardziej zaostrzyć politykę kredytową w IV kwartale

NBP: banki planują jeszcze bardziej zaostrzyć politykę kredytową w IV kwartale
Fot. stock.adobe.com/NicoElNino
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw ma być znaczny, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego.

„Pogorszenie się perspektyw makroekonomicznych i wzrost stóp procentowych istotnie ograniczyły aktywność na rynku kredytowym w III kwartale 2022 r. Banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów i zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw” – napisano.

Na IV kwartał 2022 r. banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz oczekują, z wyjątkiem krótkoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw, dalszego spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw ma być znaczny.

– dodano.

Czytaj także: Kiedy wzrośnie popyt na kredyty?

Kredyty dla przedsiębiorstw

Polityka kredytowa: zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw uzasadniane pogorszeniem się prognoz sytuacji gospodarczej; brak istotnych zmian warunków kredytowania, z wyjątkiem obniżenia maksymalnej kwoty kredytu.

Czytaj także: Wiceprezes mBanku: nie ma popytu na kredyty inwestycyjne >>>

Popyt na kredyt: spadek popytu na kredyty, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw, uzasadniany spadkiem zapotrzebowania na finansowanie inwestycji; pozytywny wpływ na popyt miał natomiast wzrost zapotrzebowania na finasowanie zapasów i kapitału obrotowego.

Czytaj także: BIK: mniej kredytów dla mikrofirm we wrześniu >>>

Oczekiwania na IV kwartał 2022 r.: dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw, częściej w przypadku dużych podmiotów; istotny spadek popytu na kredyty długoterminowe i niewielki wzrost na kredyty krótkoterminowe.

Kredyty mieszkaniowe

Polityka kredytowa: po rocznym okresie zaostrzania brak istotnych zmian kryteriów; nieznaczne złagodzenie warunków udzielania kredytów pod wpływem spadku popytu i wzrostu konkurencji ze strony innych banków.

Popyt na kredyt: ponowny silny spadek popytu w wyniku m.in. pogorszenia się sytuacji gospodarstw domowych, prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz zmian w wydatkach konsumpcyjnych.

Oczekiwania na IV kwartał 2022 r.: nieznaczne zaostrzanie polityki kredytowej przy spadku popytu w skali nieco mniejszej niż w poprzednich kwartałach 2022 r.

Kredyty konsumpcyjne

Polityka kredytowa: zaostrzenie kryteriów polityki kredytowej motywowane m.in. pogorszeniem się sytuacji gospodarstw domowych i wzrostem stóp procentowych; zaostrzenie większości warunków kredytowania, w tym podniesienie marży kredytowej i marży na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem, przy jednoczesnym obniżeniu pozaodsetkowych kosztów kredytu.

Popyt na kredyt: po krótkotrwałym wzroście ponowny spadek popytu na skutek pogorszenia się sytuacji gospodarstw domowych, zaostrzenia kryteriów i warunków udzielania kredytów oraz spadku zapotrzebowania na finansowanie dóbr trwałego użytku.

Oczekiwania na IV kwartał 2022 r.: kontynuacja zaostrzania polityki kredytowej i dalszy spadek popytu. 

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP, PAP BIZNES