Nauka: Dla chcącego nic trudnego

Nauka: Dla chcącego nic trudnego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sektor finansowy zaledwie przez dwadzieścia kilka lat zbudował mocną pozycję na polskim rynku finansowym. Zawdzięcza to także wykształconym i w pełni profesjonalnym kadrom.

Bohdan Szafrański

Według danych KNF 30 kwietnia tego roku w naszym kraju działało 36 banków komercyjnych, 556 banków spółdzielczych i 28 oddziałów instytucji kredytowych. Zatrudniały one 167.512 osób. Od kilku jednak lat liczba zatrudnionych w sektorze spada. Od końca kwietnia 2016 r. do końca kwietnia br. z bankowości odeszło 3621 osób. Jak podano w raporcie „Polska bankowość w liczbach – I kw. 2017”, przygotowanym przez Bankier.pl i PRNews.pl,duże redukcje zatrudnienia dotknęły pracowników łączących się banków BPH i Aliora. W PKO BP liczba etatów spadła o 505, a w Banku Pekao o 628. Banki zamknęły też 779 placówek własnych. Warto dodać, że na koniec kwietnia 2010 r. w sektorze było zatrudnionych 176.705 pracowników, czyli ponad 9 tys. osób więcej niż dziś. Rozwój technologii i zmiany w preferencjach klientów, którzy coraz częściej korzystają z bankowości mobilnej i internetowej, będzie powodował dalszy spadek zapotrzebowania na pracowników, głównie w oddziałach. Na koniec kwietnia 2010 r. w centralach banków pracowało 69.559 osób, w tym roku było ich 77.238. Natomiast jeśli chodzi o pracowników oddziałów, sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Wtedy było zatrudnionych 107.012, a dziś tylko 89.958 osób.

Pracownicy banków to nie jest jednolita grupa osób o podobnych umiejętnościach. Postęp technologiczny wygenerował zapotrzebowanie na zupełnie nowe kompetencje. Powstają nowe zawody, takie jak choćby analityk danych. System kształcenia nie nadąża za potrzebami rynku pracy.

Jakich pracowników się szuka?

Pracownicy banków to nie jest jednolita grupa osób o podobnych umiejętnościach. Postęp technologiczny wygenerował zapotrzebowanie na zupełnie nowe kompetencje. Powstają nowe zawody, takie jak choćby analityk danych. System kształcenia nie nadąża za potrzebami rynku pracy. Miałem okazję rozmawiać o tym problemie w jednej z firm technologicznych. Przyjęto w niej zasadę szkolenia pracowników wewnątrz firmy, a kryterium rekrutacji było ukończenie prestiżowych uczelni i kierunków, nawet humanistycznych, jako swoistego świadectwa wysokiego poziomu intelektualnego kandydata i jego otwartości na zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy. To w wielu przypadkach jedyny sposób na pozyskanie potrzebnych kadr. Trudno oczekiwać, by uczelnia wykształciła gotowego do pracy specjalistę z zakresu bezpieczeństwa informatycznego.

Niestety, obiecujący kandydaci to często absolwenci takich kierunków, jak matematyka, astronomia, fizyka itp., uznawanych za trudne i niecieszące się dużym zainteresowaniem wśród maturzystów. Trudno też znaleźć takie kierunki studió...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI