Natychmiastowe, bezpłatne zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach ‒ co jeszcze można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?

Natychmiastowe, bezpłatne zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach ‒ co jeszcze można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?
Piotr Juszczyk, inFakt. Źródło: inFakt.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fiskus przygotował ułatwienie dla podatników. Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach można uzyskać teraz bezpłatnie drogą elektroniczną w e-Urzędzie Skarbowym, przypomina Piotr Juszczyk, inFakt.

e-Urząd Skarbowy działa w ramach struktury Krajowej Administracji Skarbowej. To system teleinformatyczny, który umożliwia komunikację podatnika z organami podatkowymi.

W e-Urzędzie Skarbowym każdy podatnik będący osobą fizyczną ma domyślnie założone konto. Aby z niego korzystać wystarczy zalogować się poprzez np.  profil zaufany na stronie podatki.gov.pl i wyrazić zgodę na komunikację drogą elektroniczną.

Czytaj także: E-Urząd Skarbowy zamiast Portalu Podatkowego, rządowy projekt ustawy już w Sejmie

Kiedy przydaje się zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach?

Przedsiębiorcy często potrzebują zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach np. gdy ubiegają się o dofinansowanie lub pożyczkę. Czas otrzymania zaświadczenia w sposób tradycyjny może się znacznie wydłużać.

Dodatkowo wniosek składany w sposób tradycyjny podlega opłacie. W przypadku złożenia wniosku przez e-Urząd Skarbowy nie trzeba dokonywać opłaty, a zaświadczenie jest wydawane bez zbędnej zwłoki.

Niekiedy uzyskanie zaświadczenia jest pilnie potrzebne na „już”, a dzięki komunikacji elektronicznej możemy zdobyć je niemal od ręki.

Czytaj także: Eksperci oceniają, od czego zależy tempo rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce – po publikacji raportu Digital Challengers

Plany na dalszą cyfryzację fiskusa

Docelowo e-Urząd Skarbowy ma pozwalać na kompleksowe załatwianie spraw na linii podatnik‒fiskus, zwłaszcza tych dotyczących podatków VAT, PIT czy CIT. Umożliwi kontakt nie tylko z urzędem skarbowym, ale również z innymi organami Krajowej Administracji Skarbowej.

Już dziś tą drogą można złożyć np. wniosek o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych czy wniosków o wiążącą informację stawkową.

e-Urząd Skarbowy może też być sposobem na skuteczne i szybkie załatwianie spraw gdy podatnik wyjedzie za granicę, jest często w podróży lub zmienia miejsce zamieszkania. Prowadząc w ten sposób komunikację z organami podatkowymi będzie otrzymywał wszystkie pisma drogą elektroniczną.

Podsumowując, e-Urząd Skarbowy to krok w dobrym kierunku, jeśli chodzi o ułatwienia dla podatników. Pozwoli to im na załatwianie spraw droga elektroniczną, przy okazji oszczędzając im czas potrzebny na złożenie tradycyjnego wniosku w siedzibie organu podatkowego oraz oczekiwania na jego rozpatrzenie.

Piotr Juszczyk,

Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Źródło: aleBank.pl