Narodowy Bank Ukrainy nie będzie kupował obligacji rządu ukraińskiego

Narodowy Bank Ukrainy nie będzie kupował obligacji rządu ukraińskiego
Fot. stock.adobe.com / luzitanija
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Ukrainy zapowiedział całkowite wstrzymanie finansowania deficytu budżetu państwa, który uruchomił na początku rosyjskiej inwazji. Poinformowało o tym biuro prasowe NBU po oficjalnym spotkaniu szefa banku Andrija Pysznego i jego zastępcy Siergieja Nikołajczuka z ambasadorem USA w Ukrainie Brygidą Brink, pisze Witold Gadomski.

Według oficjalnych statystyk od 24 lutego do 25 listopada 2022 r. Narodowy Bank Ukrainy wyemitował na pokrycie deficytu budżetowego już 364,4 mld hrywien (ok. 40 mld złotych). NBU bezpośrednio kupował obligacje rządowe Ministerstwa Finansów, co było przed wybuchem wojny zabronione. Ta forma emisji wywołała deprecjację hrywny i wzrost inflacji, która w październiku wyniosła 26,6%, a do końca roku może przekroczyć 30%.

Decydenci ukraińscy uznali bezpośrednie finansowanie budżetu przez NBU za jest jedyne wyjście w sytuacji wojny, gdy wydatki rządu wzrosły, a dochody znacznie zmalały, zaś banki odmawiały kupowania bonów skarbowych Ministerstwa Finansów ze względu na ogromne ryzyko polityczne.

Więcej o pomocy polskich banków dla Ukrainy >>>

Nowy prezes NBU

Andrij Pyszny, były prezes zarządu Oszczadbanku, został prezesem NBU na początku października, zastępując Kyryła Szewczenkę, który złożył rezygnację.  Uważany jest za osobę bliską szefowi Kancelarii Prezydenta Andrijowi Jermakowi. Jest też szkolnym kolegą byłego premiera Arsenija Jaceniuka, z którym przyjaźni się do dziś.

Zanim objął kierownictwo Narodowego Banku Ukrainy, oprocentowanie obligacji rządowych nominowanych w hrywnie było utrzymywane na poziomie 16% rocznie. W ostatnim miesiącu wzrosło do 19,5%, a rynek oczekuje dalszego wzrostu do 20-21% rocznie.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Ścisła współpraca Ukrainy z MFW

Ukraiński budżet będzie więc musiał ponosić znaczne koszty obsługi długu, ale wstrzymania bezpośredniego finansowania wydatków państwa przez NBU domagał się Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a namawiała do tego także ambasada USA w Kijowie.

Władze ukraińskie zwróciły się do MFW o czteromiesięczny program monitorowania, aby uwiarygodnić swój program gospodarczy i utorować drogę do pełnoprawnego programu wspieranego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Misja MFW kierowana przez Gavina Graya przeprowadziła wirtualne rozmowy z władzami ukraińskimi w dniach 11-22 listopada 2022 roku, omawiając kluczowe elementy programu.

Oczekuje się, że w 2023 roku sytuacja gospodarcza Ukrainy ustabilizuje się, a scenariusz bazowy mówi o 1-procentowym wzroście PKB po spadku o 33% w roku 2022. Przewiduje się, że inflacja pozostanie na poziomie około 25%.

W związku z trwającą wojną Ukraina nadal będzie wymagać znacznego finansowania zewnętrznego w celu zapewnienia odpowiednich środków na podstawowe funkcje państwa przy jednoczesnym zachowaniu stabilności gospodarczej.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje.
Źródło: BANK.pl