Należy przekazać Polakom 100 proc. aktywów zgromadzonych w OFE

Należy przekazać Polakom 100 proc. aktywów zgromadzonych w OFE
Małgorzata Rusewicz Fot. Materiały prasowe IGTE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jedynie przekazanie Polakom 100% aktywów zgromadzonych w OFE może stanowić ważny krok w odbudowie zaufania do systemu emerytalnego oraz być transparentnym i wyrazistym sygnałem niepozostawiającym wątpliwości dotyczących intencji przekształcenia tych funduszy, uważa prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) Małgorzata Rusewicz.

#MałgorzataRusewicz, prezes @_IGTE: jedynie przekazanie Polakom 100% aktywów zgromadzonych w #OFE może stanowić ważny krok w odbudowie zaufania do systemu emerytalnego #emerytury

„Ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego powrót do koncepcji przekształcenia OFE, prywatyzacji zgromadzonych w nich środków i przekazania ich indywidualne konta emerytalne, jest propozycją pozwalającą rozwiązać istniejącą niepewność dotyczącą dalszego losu funduszy. Ponadto wiąże się ona bezpośrednio z poczuciem własności środków w OFE, które towarzyszy Polakom od momentu ich powstania, uzasadnionym wieloletnią komunikacją, indywidualnymi rachunkami i możliwością dziedziczenia”- czytamy w komentarzu.

W ocenie prezes IGTE, dokonanie tej operacji może stanowić istotny krok w odbudowie nadwerężonego w 2014 roku zaufania do systemu emerytalnego, niemniej jedynie przekazanie Polakom 100% aktywów zgromadzonych w OFE może być transparentnym i wyrazistym sygnałem niepozostawiającym wątpliwości dotyczących intencji przekształcenia.

Więcej najnowszych informacji o OFE >>>

Aktywa OFE w przeważającej mierze ulokowane są w polskich akcjach

Jak wskazała Rusewicz, cały proces transformacji musi zostać przeprowadzony w sposób odpowiedzialny, bowiem należy pamiętać, że aktywa OFE w przeważającej mierze ulokowane są w polskich akcjach.

„To powoduje, że nawet sama komunikacja może negatywnie wpłynąć na wartość majątku przyszłych emerytów. Dlatego procedowanie zmian, włączając legislację, musi być prowadzone bardzo ostrożnie i przemyślanie. To da się osiągnąć uwzględniając interesy i preferencje członków OFE, dbając o utrzymanie dywersyfikacji aktywów, konsultując rozwiązania ze wszystkimi interesariuszami zmian, w tym z reprezentacją rynku kapitałowego” – czytamy dalej.

Czytaj także: Premier Morawiecki zapowiada zmiany w OFE >>>

Złożoność wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych

Wskazała również, że harmonogram i sposób przeprowadzenia tej reformy powinien uwzględniać złożoność wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, aby nie zakłócić budowy nowego systemu długoterminowych oszczędności i nie obniżyć jego szans na sukces.

„Nie wolno także zapominać o uwzględnieniu zagadnień związanych z wyliczaniem emerytury minimalnej. Polacy muszą mieć również świadomość, że środki im przekazane mają podnieść poziom bezpieczeństwa emerytalnego i z tego względu nie mogą zostać przeznaczone na bieżącą konsumpcję. Wydaje się, że na to trzeba ich specjalnie przygotować” – podsumowała Rusewicz.

Źródło: ISBnews