Najwyższy w historii zysk Krakowskiego Banku Spółdzielczego

Najwyższy w historii zysk Krakowskiego Banku Spółdzielczego
Tomasz Styczyński. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pół roku przed terminem Krakowski Bank Spółdzielczy podjął decyzję o wykupie obligacji własnych. Pozwoliła na to bardzo dobra sytuacja kapitałowa i płynnościowa Banku oraz rekordowy zysk za 2022 rok, czytamy w komunikacie prasowym.

Kurs obligacji KBS w ciągu ostatniego roku wzrósł niemal o 50% osiągając kwotę 99,65  złotych[1].

To efekt pozytywnej oceny przez rynek sytuacji Banku, który wypracował najwyższy w swojej 120-letniej historii zysk.

Zgodnie opublikowanym 31 maja 2023 sprawozdaniem finansowym za rok 2022 zysk brutto Banku wyniósł 87,8 milionów złotych.

– Mamy bardzo dobrą, stabilną sytuację finansową dlatego wykupujemy obligacje przed czasem  – mówi prezes Krakowskiego Banku Spółdzielczego Tomasz Styczyński.

– Odrabiamy zapóźnienia. Opracowaliśmy i wdrażamy Program Inicjatyw Rozwojowych, w którym zawarliśmy 57 kluczowych działań, które zmodernizują nasz Bank. Zaszłości w postaci portfela nieregularnych kredytów z lat 2013-2020 uniemożliwiły nam osiągnięcie wyniku, który zapewne przekroczyłby 100 mln złotych.

Przyjęty model biznesowy na lata 2023 – 2025 jest kolejnym krokiem w stronę wzmocnienia naszej pozycji rynkowej – podkreśla prezes KBS.  

Czytaj także: Prezes Krakowskiego Banku Spółdzielczego o wychodzeniu na prostą

Największy samodzielny i niezrzeszony bank spółdzielczy w Polsce

Krakowski Bank Spółdzielczy od 3 lat z sukcesem przechodzi głęboki proces transformacji.

Jest obecnie największym samodzielnym i niezrzeszonym bankiem spółdzielczym w Polsce oraz liderem we wprowadzeniu innowacji w bankowości spółdzielczej.

– Bank w ostatnich 3 latach rozwija się dynamicznie, z powodzeniem konkurując na trudnym rynku finansowym mimo blisko dekady opóźnień – w imieniu Rady Nadzorczej komentuje Wojciech Skruch.

– Profesjonalna kadra, a przede wszystkim stabilny i kompetentny Zarząd, którego członkowie posiadają wymagane zgody Komisji Nadzoru Finansowego[2], wpłynęło na poprawę kondycji KBS w sposób znaczący dzięki czemu możemy mocniej skupić się na poprawie usług dla naszych Klientów – dodaje.

Czytaj także: FTBS 2023: laureaci Konkursu „Spółdzielcza Technologia Roku 2022”

Krakowski Bank Spółdzielczy

KBS to polski bank o 125-letniej tradycji działania, sięgającej końca wieku dziewiętnastego. Założony w roku 1898, należy do najstarszych instytucji finansowych w Polsce.

Oferuje szereg nowoczesnych produktów bankowych dostosowanych do oczekiwań, potrzeb i możliwości klientów.

Jego placówki zlokalizowane są na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Sieć obsługi klienta to obecnie 65 placówek, których dokładne położenie i dane kontaktowe znajdują się w zakładce Oddziały, na stronie internetowej Banku.

KBS zatrudnia ponad 600 osób.

Czytaj także: Krakowski Bank Spółdzielczy: w tym roku zysk najwyższy od 120 lat?


[1] Kurs z dnia 17.05.2023.

[2] KNF wyraziła zgodę na powierzenie funkcji Prezesa Zarządu Tomaszowi Styczyńskiemu i Członka Zarządu zarządzającego ryzykiem istotne Sebastianowi Żbikowi

Źródło: Krakowski Bank Spółdzielczy / KBS