Najwięcej za luksus płaci się w Londynie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

140605.pratt.kansas.zrodlo.wall.street.journal.03Londyn po raz drugi z rzędu znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu miast z najbardziej luksusowymi nieruchomościami - wynika z raportu Christie’s International Real Estate. Przedstawia on szeroką analizę 10 najbardziej prestiżowych rynków na świecie, a więc: Lazurowego Wybrzeża, Los Angeles, Miami, Nowego Jorku, San Francisco, Toronto, Sydney, Hongkongu, Londynu i Paryża.

Ranking jest przy tym o tyle ciekawy, że uwzględnia nie tylko średnią cenę transakcyjną za metr kwadratowy, ale również dane o rekordowych transakcjach, odsetku nabywców z zagranicy oraz liczbie ofert luksusowych nieruchomości w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

W tegorocznym rankingu Londyn okazał się bezkonkurencyjny, pozostawiając daleko w tyle Nowy Jork i Hongkong. W stolicy Wielkiej Brytanii odnotowano w zeszłym roku najwyższą cenę sprzedaży w wysokości 101,5 mln USD. Już dziś wiemy, że Londyn jest też żelaznym kandydatem do wygrania rankingu w 2014 roku (sprzedano tu apartament za równowartość 900 mln zł). Jak wynika z raportu Christie’s International minimalny budżet, jakim powinien dysponować potencjalny nabywca, aby kupić luksusową nieruchomość w Londynie, wynosi 7,8 mln USD. Pomimo tego w stolicy Anglii, w 2013 r. odnotowano wzrost liczby sprzedanych ekskluzywnych mieszkań i domów o 20%, do prawie 5,7 tys.

Warto jednak pamiętać, że dynamiczny wzrost cen apartamentów w Londynie wywołał w ostatnim czasie burzliwą dyskusję na temat przegrzania tego rynku, w której swoje stanowisko zajęli nie tylko analitycy, banki i regulatorzy, ale także rząd, a nawet książę Karol.

Na drugim miejscu w rankingu uplasował się Nowy Jork, gdzie zaobserwowano znaczący wzrost sprzedaży luksusowych nieruchomości. Podobnie sytuacja wyglądała w „mieście aniołów”, gdzie odnotowano ponadto najwyższą cenę transakcyjną w Stanach Zjednoczonych, która wyniosła 74,5 mln USD. Na czwartym miejscu znalazł się Hongkong, gdzie najwyższa cena sprzedaży w 2013 r. wyniosła 83,8 mln USD. Miało to miejsce pomimo rządowej polityki schładzania rynku nieruchomości, polegającej na podniesieniu podatku od transakcji spekulacyjnych oraz od nabywców z zagranicy. Na piątą pozycję w rankingu wskoczyło San Francisco, gdzie odnotowano wzrost liczby transakcji powyżej 1 mln USD o 62% (r/r).

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA
140605.pratt.kansas.zrodlo.wall.street.journal.01140605.pratt.kansas.zrodlo.wall.street.journal.02

Luksusowa posiadłość położona w samym środku Stanów Zjednoczonych, w Kansas. Na ponad 63-ha działce znajduje się wiktoriański dom z 5 sypialniami i łazienkami, stajnie, budynki gospodarcze, domek dla gości i 4 stawy.          
Cena: Nieznana (aukcja)
Lokalizacja: Pratt, Kansas, USA
Źródło: Wall Street Journal
140605.lions.tribune.01.432x307

Źródło: Idea Bank SA oddział LION’S BANK