Najwięcej struktur w formie ubezpieczenia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dokument.03.250xW pierwszym półroczu 2011 r. instytucje finansowe przeprowadziły 218 subskrypcji produktów strukturyzowanych - wynika z raportu structus.pl. Ich liczba spadła o 14,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2010. Jednak wartość subskrypcji wzrosła o kilkanaście procent, do ok. 5,3-5,4 mld zł.

Wciąż najczęściej wykorzystywaną formą produktów strukturyzowanych jest ubezpieczenie (ponad 58 proc. struktur). Jednak nie, jak do tej pory, na życie i dożycie, a ubezpieczenie z UFK. Jeszcze w 2010 r. ubezpieczenia z UFK stanowiły niecałe 10 proc. produktów strukturyzowanych. W I półroczu 2011 r. ich udział stanowił ponad 34 proc. rynku.

Ubezpieczenia na życie i dożycie to blisko 24 proc. spośród produktów strukturyzowanych. Wśród ubezpieczycieli uczestniczących w konstruowaniu struktur wyraźnie dominuje Europa Życie – 63 proc. wyemitowanych struktur. Na drugim miejscu uplasowała się Nordea Życie z 9,4 proc. udziału, na trzecim ING Życie z udziałem 6,3 proc. W tym roku na rynku produktów strukturyzowanych zadebiutowali następujący ubezpieczyciele: CALI Europe (współpracuje z Lukas Bankiem/Credit Agricole) i Cardif Życie (współpracuje z BNP Paribas).

Źródło: PIU