Najpopularniejsze akcje w zmiennym I kwartale

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Większość ludzi ma Facebooka nie tylko w smartfonie, ale również w portfelu inwestycyjnym. Wśród wszystkich klientów Saxo Banku akcje tego portalu społecznościowego cieszyły się największą popularnością w I kwartale. Dla rynku akcji początek tego roku był jednak wyboisty: w niektórych sektorach nastąpiła nadmierna wyprzedaż, a Indeks European Stoxx-600 odnotował najgorszy kwartalny wynik od 2009 r. W II kwartale warto zwrócić uwagę na akcje z sektora finansowego i konsumpcyjnych dóbr luksusowych, a spółki, które najprawdopodobniej odnotują najlepsze wyniki, to przede wszystkim Amazon i PayPal.

Nie było zaskoczeniem, że wśród klientów Saxo Banku – zarówno w ujęciu globalnym, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej – największą popularnością w I kwartale tego roku cieszyły się akcje takich spółek, jak Facebook, Google, Apple i Amazon. W ubiegłym roku spółki te osiągnęły solidne wyniki, a zatem inwestorzy w dalszym ciągu kupowali ich akcje. Na rynku miała jednak miejsce pewna korekta. Spółki technologiczne są w awangardzie nowej gospodarki, a opinie co do ich bieżącej wyceny są zdecydowane. Facebook odnotował dobry wynik – ceny akcji wzrosły o 10%. Solidne raporty w sprawie zysków i stały wzrost przychodów z reklam dodatkowo umocniły pozycję tej spółki.

W sektorze konsumpcyjnych dóbr luksusowych preferowaną przez nas długą pozycją są akcje Amazon. Mimo iż w I kwartale spółka ta odnotowała spadek o 11%, naszym zdaniem sprzedaż była nadmierna, dzięki czemu w nadchodzących miesiącach Amazon może osiągnąć bardzo dobre wyniki. Wskaźnik przepływów pieniężnych spółki do jej aktywów ponownie rośnie po wielu latach dużych inwestycji w centra dystrybucji. Amazon osiągnął przychody na poziomie 107 mld USD, a to dopiero początek światowej ekspansji. Ujawnione ostatnio rozmowy wykazały, że spółka chce przeprowadzić pionową integrację łańcucha dostaw, organizując własną logistykę transportu i tym samym jeszcze bardziej obniżając koszty. Działania te jedynie wzmocnią ofertę Amazon jako najtańszego i najbardziej terminowego sklepu na świecie.

Mniej kosztownym sektorem stała się technologia informacyjna i wiele spółek z potencjałem wzrostu wycenia się obecnie na rozsądnym poziomie. Jednym z najnowszych pomysłów, który pojawił się na #SaxoStrats, jest kupno akcji PayPal – platforma płatności, która powstała jako odłam eBay, zyskuje udział w rynku płatności internetowych i mobilnych dzięki aplikacjom PayPal One Touch i Venmo. Podwyższenie marż operacyjnych mogłoby posłużyć jako pozytywny katalizator wzrostu cen akcji. Krocząca marża operacyjna PayPal wynosi 23,2%, nieco mniej niż połowę marży Visa, co wydaje się zaniżać olbrzymi potencjał wzrostu rentowności. W ujęciu ogólnym PayPal wydaje się długoterminowym zwycięzcą w sektorze płatności globalnych.

W ubiegłym roku zaledwie trzy sektory odnotowywały zyski i był to sektor konsumpcyjnych dóbr podstawowych, sektor telekomunikacyjny i sektor usług komunalnych, czyli te, które tradycyjnie pozostają w defensywie. Na drugim końcu skali były sektory o charakterze cyklicznym, takie jak sektor materiałowy, energetyczny, finansowy i przemysłowy, które straciły 5-15% w przeliczeniu na USD.

W efekcie sektory cykliczne, takie jak sektor konsumpcyjnych dóbr luksusowych (odzież, materiały budowlane, towary luksusowe, samochody, media i handel detaliczny), sektor materiałowy (środki chemiczne i surowce kopalne) oraz sektor finansowy (zarządzanie aktywami, bankowość, bankowość inwestycyjna, ubezpieczenia, nieruchomości i specjalistyczne usługi finansowe) stały się stosunkowo tanie w porównaniu ze standardową metodologią wyceny stosowaną w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wkraczamy w II kwartał z portfelami, w których mamy zdecydowanie za dużo akcji z tych sektorów.

Najpopularniejsze akcje (wszystkie rynki):

 1. Facebook Inc.

 2. Apple Inc.

 3. Amazon

 4. Vestas Wind Systems

 5. Alphabet Inc. – akcje klasy A

Najczęściej sprzedawane akcje:

 1. Apple Inc.

 2. Barclays Plc.

 3. Anglo American Plc

 4. Netflix Inc.

 5. Glencore Plc.

5 najpopularniejszych akcji wśród polskich klientów:

 1. Seagate Technology

 2. Apple Inc.

 3. Alphabet Inc. – akcje klasy C

 4. Amazon.com Inc.

 5. Lloyds Banking Group Plc. 

5 najpopularniejszych akcji w Europie Środkowo-Wschodniej/na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej:

 1. Apple Inc.

 2. Facebook Inc.

 3. Alphabet Inc. – akcje klasy A

 4. Amazon.com Inc.

 5. Bank of America

Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska