Najpierw PUE ZUS, aktywacja i już można korzystać z bonu turystycznego

Najpierw PUE ZUS, aktywacja i już można korzystać z bonu turystycznego
Fot. stock.adobe.com / Halfpoint
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
‒ Wydaliśmy już ok. 35 tys. bonów na kwotę ponad 30 mln złotych. Beneficjenci wykonali już pierwsze płatności bonem ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po aktywacji można płacić bonem za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne w Polsce.

#GertrudaUścińska: Na #PUE rodzice uzupełniają dane kontaktowe, aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić. Płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem wysłanym SMS-em #PolskiBonTurystyczny @zus_pl

‒ W ostatnim czasie wykonaliśmy ogromną pracę, żeby przygotować się do obsługi bonu turystycznego.

Zainteresowanie tym świadczeniem jest ogromne. Przez pierwszy tydzień od uruchomienia infolinii zadzwoniło na nią prawie 20 tys. osób ‒ mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W razie wątpliwości ‒ infolinia (22 11 22 111)

Prezes ZUS poinformowała również, że ZUS wydał (do godz. 10.00, 1 sierpnia)  34 398 bonów o łącznej wartości ponad 30 mln złotych.

‒ Beneficjenci wykonali już 45 płatności bonami na łączną kwotę ponad 41 tys. złotych – podkreśla.

Od piątku, 24 lipca, można korzystać z całodobowej infolinii (22 11 22 111), na której udzielane są informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Pytania dotyczące bonu można też przesyłać na adres e-mail bon@zus.pl.

Czytaj także: Bon turystyczny: przedsiębiorcy mogą już rejestrować się na PUE ZUS

7 tys. podmiotów turystycznych już w programie

Realizacja tego świadczenia odbywa się przez PUE ZUS. 25 lipca ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu. Dotychczas zgłosiło się ponad 7 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego.

Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia.

‒ Po wejściu na PUE rodzice uzupełniają dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić  podmiotom turystycznym.

Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em – wyjaśnia prezes Zakładu.

Czytaj także: 1000 połączeń w ciągu pierwszych 4 godzin, już działa infolinia Polskiego Bonu Turystycznego

Niezbędny profil na PUE

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film pokazujący jak założyć profil na PUE. Pomocą służą również pracownicy ZUS. Wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię ZUS (numery na stronie).

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i program 500 plus im nie przysługuje.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Czytaj także: Bez profilu na PUE ZUS nie można skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS