Nagrody Kongresu Gospodarki Elektronicznej wręczone

Nagrody Kongresu Gospodarki Elektronicznej wręczone
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kulminacyjnym momentem Kongresu Gospodarki Elektronicznej jest uroczystość wręczania nagród Kongresu osobom, firmom, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organom administracji publicznej, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki elektronicznej. Nagrody wręczał prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz.

Kapituła konkursu ocenia zgłoszone kandydatury i bierze pod uwagę kilka kryteriów. Między innymi walory informacji i edukacji na rzecz rozwijania społeczeństwa informacyjnego, aktywności i efektywności podejmowanych przedsięwzięć. Współpracę podczas przygotowywania i wdrażania projektów.

W tym roku nagrodę „Ambasadora Gospodarki Elektronicznej” otrzymał Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności. Firmy, która zarządza systemem płatności mobilnych BLIK, konsekwentnie rozwija markę i obecnie jest największym dostawcą nowoczesnych płatności mobilnych w Polsce.

Dariusz Mazurkiewicz, odbierając nagrodę podkreślił, że jest to wyróżnienie przede wszystkim za pracę, która związana jest z koordynacją działań całego sektora bankowego i płatniczego. BLIK, bijąc rekordy, jest jak stwierdził naszą krajową sektorową płatniczą dumą narodową.

Nagrodę Partnera Roku otrzymał mBank. To właśnie mBank, wychodząc naprzeciw potrzebom sprzedawców segmentu e-commerce, stworzył bramkę płatniczą Paynow, produkt, który znacząco wpływa na poprawę doświadczenia klienta, zwiększa konwersję i lojalność partnerów biznesowych. Dzięki niej można akceptować różne metody płatności online. Usługa jest dostępna w systemie mBank CompanyNet (mCN).

Nagrodę w kategorii Projekt Roku, otrzymała Platforma Robotów DBR77. Nagrodę odebrał Konrad Sitnik, współzałożyciel firmy.

Korzystając z własnych zasobów, firma stworzyła autorskie narzędzie skierowane do biznesu, pozwalające na optymalizację pracy w przedsiębiorstwie, w szczególności w zakresie transformacji technologicznej w kierunku Przemysłu 4 0, tym samym podnosząc poziom cyfryzacji przedsiębiorstw i upowszechniając sektor gospodarki elektronicznej w Polsce.

Konrad Sitnik wyraził zadowolenie, że firma jest identyfikowana jako awangarda cyfryzacji polskiego przemysłu. Rewolucja przemysłowa trwa i kwestia przejścia do tak zwanego Industry 4.0 – to konieczność.

Nagrodę Dziennikarza Roku otrzymała w tej edycji Justyna Pokojska. Jest naukowczynią, zaangażowaną w innowacyjną popularyzację nauki w mediach, zarówno tradycyjnych, jak i cyfrowych.

Była już nagrodzona wieloma wyróżnieniami, między innymi tytułem Jutronauci Gazety Wyborczej.

Nagrody Kongresu i Fundacji „Promyk Słońca”

Nagrody wręczyli Krzysztof Pietraszkiewicz i dr n.med. Adriana Pietraszkiewicz z zarządu Fundacji „Promyk Słońca”, jednej z największych fundacji w Polsce, działających na rzecz dzieci niepełnosprawnych i rodzin z niepełnosprawnościami.

Jak stwierdziła dr Adriana Pietraszkiewicz, w trakcie Kongresu Gospodarki Elektronicznej bardzo dużo mówi się o rozwoju technologicznym. Ten rozwój sprzyja człowiekowi, umożliwia pokonanie wielu barier i ograniczeń oraz prowadzi do tego, że przesuwają się granice niemożliwego.

Fundacja nagradza twórców innowacyjnych rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Przyznaje nagrody w dwóch kategoriach, za całokształt działań i za wybitne osiągnięcia w zakresie wykorzystania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Także za innowacyjne rozwiązania technologiczne, czyli za wdrożenie na dużą skalę jednostkowego produktu lub za pomysł, lub za projekt na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Nagradza prospołeczne postawy.

Nagrodę otrzymała Katedra Inżynierii Oprogramowania Politechniki Gdańskiej za wybitne osiągnięcia w zakresie wykorzystania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Kapituła postanowiła docenić i przyznać nagrodę Politechnice Gdańskiej za dużą wrażliwość społeczną, wykorzystywanie możliwości, jakie daje współczesna technologia w projektowaniu i badaniu rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a także za zaangażowanie studentów w te projekty. To docenienie Katedry Inżynierii Oprogramowania, w ramach której realizowane są liczne projekty skoncentrowane na problematyce wykorzystania i zastosowania nowych technologii w terapii i edukacji dzieci ze spektrum autyzmu.

Nagrodę otrzymał też BioEngineering.pl za innowacyjne rozwiązania technologiczne na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Kapituła doceniła wdrożenie nowoczesnej bionicznej protezy kończyny górnej, innowacyjnego i ekonomicznego rozwiązania, ułatwiającego codzienne życie osobom po amputacji.

Wręczenie medali Mikołaja Kopernika Związku Banków Polskich

Medal został ustanowiony jako zaszczytne oraz honorowe wyróżnienie za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie rozwoju oraz bezpiecznej działalności banków i infrastruktury bankowej, oraz tworzenia prawnego otoczenia dla sprawnego funkcjonowania polskiej bankowości.

Jak stwierdził Krzysztof Pietraszkiewicz, wyróżnienie tym medalem to wyraz podziękowania za wkład w rozwój polskiego sektora bankowości, ale także niesienia pomocy osobom na przykład z niepełnosprawnościami. Wyróżniane są osoby, które długo pracują w środowisku bankowym i mają osiągnięcia, ale także osoby, które właśnie wniosły coś szczególnego do działalności polskich instytucji finansowych.

Medale podczas tegorocznego KGE otrzymali:

Anna Grabowska, dyrektor generalny Fundacji Promyk Słońca;

Krzysztof Kotyniewicz, prezes zarządu w Głównym Polskim Związku Głuchych;

Artur Marcinkowski, przewodniczący rady Fundacji Widzialni;

Martyna Pakuła, ekspert w Zespole Nowych Technologii w Biurze Rozwoju i Optymalizacji Sieci w PKO Banku Polskim;

dr Adriana Pietraszkiewicz, członek zarządu Fundacji Promyk Słońca;

dr Bogdan Pilawski, ekspert IT, architekt w Santander Bank Polska;

Marta Walaszczyk-Szymańska, menedżer Programu Bank Bez Barier w Santander Bank Polska.

Jak stwierdziła dr Adriana Pietraszkiewicz, Promyk Słońca zajmuje się wspomaganiem rozwoju dzieci z niepełnosprawnością. Te dzieci będą kiedyś funkcjonowały w tym obecnym oraz w jeszcze nowszym świecie. Będą korzystały z rozwoju technologicznego i z bankowości. Przygotowujemy je do tego i jest to nasz wkład w rozwój bankowości.

Krzysztof Kotyniewicz, dziękując za wyróżnienie stwierdził, że kwestia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, dla niego oraz szczególnie dla osób głuchych jest bardzo ważna i cieszył się, że w trakcie obecnego Kongresu temat ten był aktualny a wystąpienia uczestników były tłumaczone na polski język migowy.

Martyna Pakuła, dziękując za przyznanie medalu podkreśliła udział kilkunastu banków i kilkudziesięciu osób w pracach Grupy do spraw Obsługi Bankowej Osób z Niepełnosprawnościami i w Grupie do spraw Obsługi Osób o Szczególnych Potrzebach, co przyczyniło się do zmiany postaw w bankowości oraz do stworzenia wielu nowych rozwiązań technologicznych i rozwiązań prawnych.

Dr Bogdan Pilawski jest obecnie pracownikiem Santander Bank Polska, współpracownikiem kilku uczelni oraz wykładowcą Santander Universidades. Jak stwierdził, w pracy naukowej nie tylko jest ważne wypromowanie kilkudziesięciu magistrów i napisanie kilkuset artykułów do prasy fachowej, chodzi również o to, żeby czerpać z tego, co dają współpracownicy. Co można od nich przejąć, jako od fachowców i przede wszystkim – od ludzi.

Źródło: BANK.pl