Naczelny NBS: kwiecień 2010 – Unijne granty z okienka banku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

krekora.grzegorz.01.100xPolska musi zwrócić do unijnej kasy 92 mln euro. To kara za złe wprowadzenie systemu dopłat bezpośrednich dla rolników.

W latach 2006-2007 wnioski rolników o dopłaty były weryfikowane w geodezyjnej ewidencji gruntów. Tymczasem zamiast katastru powinniśmy korzystać z tzw. ortofotomap, czyli satelitarnych lub lotniczych zdjęć działek. Niestety, taka niezależna baza danych nie powstała na czas. Jak ustrzec się przed marnotrawieniem w rolnictwie unijnej kasy? W niektórych krajach europejskich, m.in. w Hiszpanii i w Niemczech, kompleksową obsługę programów pomocowych na obszarach wiejskich powierzono bankom spółdzielczym. Oprócz standardowego udzielania kredytów, mogą one prowadzić dystrybucję formularzy i nabór wniosków, dokonywać oceny formalnej i merytorycznej projektów, następnie podpisywać umowy i monitorować wypłaty dotacji, a nawet odpowiadać za ewentualną windykację środków. Rolą banków jest również zapewnienie klientom profesjonalnego doradztwa.

Funkcje dystrybutora grantów w ramach ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI