Na PUE ZUS można poznać wysokość swojej przyszłej emerytury po waloryzacji

Na PUE ZUS można poznać wysokość swojej przyszłej emerytury po waloryzacji
Fot. stock.adobe.com / Anna
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Każdy ubezpieczony może już sprawdzić przez Internet, jaki kapitał zgromadził na emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach, poinformował Zakład.

‒ ZUS przygotował podsumowanie składek według stanu na 31 grudnia 2021 roku dla prawie 23,2 mln osób. Indywidualną informację można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Kto jeszcze nie ma konta na platformie, może je założyć w każdej chwili przez Internet lub w placówce ZUS – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Składki i prognoza emerytury

Udostępniona informacja opisuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2021 roku po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Wskazuje też, jaką kwotę ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego.

Zawiera również wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące.

Czytaj także: O ile zmieni się wysokość wypłacanych emerytur i rent od 1 lipca?

Dwa warianty prognozowanej emerytury

Osoby, które w zeszłym roku skończyły co najmniej 35 lat, dostają dodatkowo prognozę emerytury w kilku wariantach (tzw. hipotetyczną emeryturę). Ubezpieczony dowie się z nich, jakiej kwoty mógłby spodziewać się, odprowadzając składki średnio takie, jak w poprzednich latach i pracując do wieku emerytalnego.

ZUS przekazał informacje o stanie konta ubezpieczonego tylko elektronicznie, na PUE

Inny wariant prognozy pokazuje, co by było, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować, a emeryturę miał wyliczoną wyłącznie z dotychczasowych składek. Warto pamiętać, że to tylko prognoza. Będzie się zmieniać wraz z kolejnymi wydarzeniami w życiu zawodowym przyszłego emeryta.

Czytaj także: ZUS podał wskaźnik waloryzacji środków na przyszłą emeryturę

Konto na PUE ZUS

ZUS przekazał informacje o stanie konta ubezpieczonego tylko elektronicznie, na PUE. Dostęp do swojego profilu można uzyskać, rejestrując się na platformie z użyciem podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego), internetowej bankowości, podczas e-wizyty w ZUS lub w lokalnej placówce ubezpieczyciela.

Informacja opisuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2021 roku

Informację o stanie konta i prognozę swojej emerytury można znaleźć na PUE w panelu „ubezpieczony”. W menu po lewej stronie należy wybrać „Informacje o stanie konta”, a potem „Informacja za 2021 r.”.

Profil na PUE przyda się także do korzystania z bonu turystycznego, składania wniosku o świadczenia rodzinne i załatwiania wielu innych spraw w ZUS.

Czytaj także: Wszystko o Twojej przyszłej emeryturze w jednym miejscu, nowy pomysł PFR

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS