Na czym polega atrakcyjność inwestycyjna Allegro, debiut giełdowy spółki komentują ekonomiści

Na czym polega atrakcyjność inwestycyjna Allegro, debiut giełdowy spółki komentują ekonomiści
Fot. stock.adobe.com/sharafmaksumov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pierwszy dzień notowań akcji Allegro.eu zaskoczył nawet największych optymistów. Średnia stopa zwrotu w dniu debiutu wynosi historycznie około 10%, a zatem zysk na poziomie 50% należy uznać za bardzo duży sukces.

#TomaszWyłuda: #WIG20 może opuścić kilka spółek SP, które ostatnio słabo sobie radzą, a w ich miejsce mogą wejść spółki, które zyskiwały na koronawirusie, co może być korzystne dla oszczędzających w #PPK, które muszą inwestować znacząco w spółki z WIG20 @GPW_WSExchange @Allegro_Group @MojePPK

Otwarcie notowań na poziomie 65 złotych za jedną akcję, przy 43 złotych w ofercie pierwotnej, pozwoliło zrealizować zysk na poziomie ponad 51%, a nie było to najwyższe notowanie Allegro w ciągu dnia.

Inwestorzy czekają na duże spółki wzrostowe

Obroty na akcjach tej spółki do południa przekroczyły 2,3 mld złotych, co pokazuje skalę zainteresowania nie tylko wśród inwestorów krajowych, ale również zagranicznych.

-Tak udany debiut to dowód na to, jak bardzo spragnieni dużych wzrostowych spółek są inwestorzy, którzy inwestują na rynkach wschodzących – komentuje Rafał Bogusławski Dyrektor ds. strategii i rozwoju produktów oszczędnościowych w Analizy Online.

Słabością naszej giełdy jest przewaga spółek z tak zwanej „starej ekonomii”. Banki, spółki paliwowe czy energetyczne to nie są reprezentanci branż, które w ostatnich latach przyciągały kapitał inwestorów.

Atrakcyjność Allegro polega na tym, że jest liderem na dynamicznie rosnącym rynku e-commerce, ma sprawdzony model biznesowy i dużą rozpoznawalność.

Zagrożeniem dla spółki może być wejście na nasz rynek konkurenta, który działa w skali globalnej – na przykład Amazona. To mogłoby się odbić na zyskowności biznesu Allegro, a w konsekwencji też negatywnie na jej notowaniach.

Czytaj także: Allegro, największe IPO w tej dekadzie na Warszawskiej Giełdzie

-Debiut Allegro jest potwierdzeniem tego, co się dzieje na globalnych giełdach – dodaje Paweł Szewczyk Wiceprezes merce.com.

Spółki związane z e-commerce zaczynają aktywnie poszukiwać środków na dalszy rozwój, a inwestorzy przychylnym wzrokiem patrzą na nie, bo potrafią zapewnić wysokie stopy zwrotu. To wszystko powinno zachęcić kolejnych polskich graczy do wchodzenia na parkiet. Zapowiedział to już Answear.

Spółce pomoże wejście do WIG 20

Allegro wkrótce powinno znaleźć się w składzie indeksu WIG 20, co z kolei powinno skłonić zarządzających funduszami inwestycyjnymi – zwłaszcza tych, którzy nie wzięli udziału w ofercie pierwotnej, albo nie dostali wystarczającej puli akcji – do uzupełnienia portfeli.

Globalne firmy zarządzające aktywami również będą chciały mieć Allegro w portfelach. Jak oszacowali analitycy Santandera, już przy cenie 43 złotych za akcję, udział Allegro w grupie indeksów MSCI i FTSE wymagałby kupienia akcji za ponad 1,1 miliarda złotych, aby doważyć portfele do udziału spółki w indeksach. Przy cenie 65 złotych to oznacza popyt o wartości przekraczającej 1,6 miliarda złotych.

-Ponieważ zarówno fundusze private equity, które sprzedawały akcje Allegro w ofercie pierwotnej, jak również zarząd i pracownicy, którzy otrzymali akcje w ramach programu motywacyjnego, zobowiązali się nie sprzedawać akcji -odpowiednio przez 180 dni i 360 dni – to można zakładać, że popyt na akcje spółki w najbliższych miesiącach będzie przewyższał podaż. A zmiany kursów w kolejnych latach będą zależały od wzrostu zysków spółki i koniunktury na globalnych rynkach, zwłaszcza w sektorach nowej ekonomii – uważa Rafał Bogusławski.

Czytaj także: Allegro debiutuje na GPW, akcje spółki rosną ponad 50 procent, obroty przekroczyły 2 mld zł

Niskie stopy napędzają giełdy

Na takie oferty jak Allegro czekają inwestorzy, którzy nie zarabiają na lokatach w bankach, bo stopy procentowe na świecie są obecnie bliskie zera lub ujemne. Z tego powodu można już zauważyć odpływ z lokat na giełdę na przykład w Stanach Zjednoczonych, a również w Polsce zjawisko to się nasili, szczególnie kiedy Polacy zniechęcą się do rynku nieruchomości, na który teraz trafia dużo kapitału – prognozuje Piotr Kuczyński analityk rynków finansowych.

Zainteresowanie akcjami Allegro utrzyma się także wśród inwestorów instytucjonalnych, bo spółka będzie miała kilkuprocentowy udział w WIG20, a zatem każdy fundusz, który odwzorowuje indeks, będzie chciał ją mieć.

Dobre wieści dla uczestników PPK

-Allegro niewątpliwie wejdzie do indeksu dwudziestu największych spółek z przytupem – potwierdza Tomasz Wyłuda Dyrektor Biura Doradztwa Inwestycyjnego w Credit Agricole.

W najbliższym czasie WIG20 może opuścić kilka spółek Skarbu Państwa, które ostatnio słabo sobie radzą, a w ich miejsce oprócz Allegro mogą wejść spółki, które zyskiwały na koronawirusie – Merkator i Biomed, spółka gamingowa Ten Square Games oraz informatyczna Asseco Polska.

Takie zmiany mogą okazać się korzystne dla oszczędzających w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), które muszą inwestować część aktywów w spółki notowane właśnie w indeksie WIG20.

Źródło: aleBank.pl