Na co Polacy chcą brać kredyty? Raport „InfoKredyt 2021”

Na co Polacy chcą brać kredyty? Raport „InfoKredyt 2021”
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polacy z kredytem - po pierwsze rozsądek czy beztroska? Z badania opinii publicznej wynika, że od lat najpopularniejszym celem, na jaki przeznaczamy środki pochodzące z kredytów, jest remont mieszkania. W mijającym roku, aż 33% procent ankietowanych wzięło pożyczkę właśnie z myślą o odświeżeniu swojego "M" - to jeden z głównych wniosków Raportu "InfoKredyt 2021", przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Drugi powód, dla którego Polacy decydowali się zaciągnąć kredyt, to spłata innego zadłużenia. Taki cel zadeklarowało 24% ankietowanych. Jak wskazują autorzy raportu to szczególnie niepokojąca informacja, która może skutkować wpadnięciem w tzw. spiralę zadłużenia. ZBP przypomina, że zaciągając jakiekolwiek zobowiązanie finansowe, należy dokładnie zanalizować swój budżet, przychody i wydatki oraz jak miękka jest nasza poduszka finansowa (czyli oszczędności), na którą upadniemy w przypadku losowych sytuacji życiowych.

Czytaj także: InfoKREDYT: Polacy oszczędzają nawet w trakcie pandemii COVID-19 >>>

W Raporcie „InfoKredyt” czytamy, że w 2021 roku, według danych Komisji Nadzoru Finansowego, zadłużenie gospodarstw domowych wobec sektora bankowego na koniec września br. wynosiło 797,3 mld zł. Przypomnijmy, że w tym samym okresie, w 2020 roku było to 767,5 mld zł. Oznacza to, iż zadłużenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosło o 3,88%, czyli blisko 30 miliardów złotych.

Wpływ podwyżek stóp procentowych na decyzje kredytowe Polaków w 2022 r.

W badaniu opinii przeprowadzonym na zlecenie ZBP zapytano Polaków również o wpływ ostatnich decyzji Rady Polityki Pieniężnej co do podwyższenia stóp procentowych na ewentualne plany kredytowe w 2022 roku. Z danych wynika, że 15% badanych stwierdziło, iż ta sytuacja zdecydowanie wpłynie na chęć wzięcia kredytu, z drugiej zaś strony 31% nie planuje ponownego przemyślenia planów kredytowych.

Chcąc realizować szybciej swoje plany, Polacy zaciągają różnego rodzaju kredyty. Przykładem są oczywiście kredyty mieszkaniowe, które cieszą największą popularnością.

– mówi dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR Związku Banków Polskich. – Oczywiście należy z tej możliwości korzystać w sposób świadomy i odpowiedzialny. Od lat edukujemy Polaków w tym zakresie, a dzięki takim raportom jesteśmy na bieżąco z tym, co dzieje się w temacie kredytów i oszczędności Polaków – dodaje dr Barbrich.

Raport „InfoKredyt 2021” ZBP porusza nie tylko kwestie popularności produktów kredytowych wśród Polaków, ale także informacje dotyczące postaw wobec oszczędzania. Wynika z nich, że 56% Polaków zadeklarowało, iż w tym roku zgromadziło oszczędności, a aż 55% z nich zaoszczędzone środki ulokowało na rachunku bankowym.

Pełna wersja raportu „Infokredyt 2021” dostępna jest na stronie Związku Banków Polskich – www.zbp.pl oraz na stronie Biura Prasowego ZBP – www.zbp.prowly.pl.

O raporcie:

„Infokredyt 2021” to opracowanie przygotowane przez Związek Banków Polskich, w sposób syntetyczny prezentujące i analizujące najważniejsze trendy oraz dane związane z rynkiem kredytów w Polsce. Raport oparty jest o wyniki badania nastrojów społecznych i popytu konsumenckiego, przeprowadzonego w drugiej połowie listopada na zlecenie ZBP przez agencję badawczą Minds&Roses na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, miejsca zamieszkania i wykształcenia próbie 997 dorosłych Polaków w oparciu o metodę wywiadów internetowych (CAWI). Raport został także uzupełniony o wybrane dane statystyczne pochodzące z Monitora Bankowego oraz dane zewnętrzne pochodzące od takich instytucji jak: Biuro Informacji Kredytowej, Komisja Nadzoru Finansowego, Główny Urząd Statystyczny oraz CBOS.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP