MSZ: nowy wykaz 30 państw, z których nie będą realizowane połączenia lotnicze do 29 września 2020 roku

MSZ: nowy wykaz 30 państw, z których nie będą realizowane połączenia lotnicze do 29 września 2020 roku
Żródło: MSZ
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. poz. 1587) zawiera wykaz 30 państw i terytoriów, z których nie będą realizowane połączenia lotnicze do 29 września 2020 r. - czytamy w komunikacie MSZ.

#MSZ: W przypadku wprowadzenia kraju pobytu na listę państw objętych #ZakazLotów można skorzystać z alternatywnych form powrotu do kraju samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo, które nie figuruje w poniższym wykazie #COVID19 @MSZ_RP @MI_GOV_PL

Tak jak w poprzednim rozporządzeniu, zabezpieczono możliwość bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Polski osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju w ramach zorganizowanych grup turystycznych samolotami wyczarterowanymi przed 16 września 2020 r. na zlecenie biur podróży.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych.

Przypominamy, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli

Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz w naszej zakładce Informacje dla podróżujących.

Prosimy o bieżące śledzenie danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control), które stanowią podstawowy element oceny zagrożenia epidemicznego.

Wykazy państw objętych zakazem lotu uwzględniają co do zasady 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 90. 

W przypadku wprowadzenia kraju pobytu na listę państw objętych zakazem lotów pamiętaj, że możesz skorzystać z alternatywnych form powrotu do kraju samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo, które nie figuruje w poniższym wykazie.

Lista państw i terytoriów, które są objęte zakazem lotu

Argentyna, Bahamy, Bahrajn, Belize, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Izrael, Katar, Kuwejt, Gwatemala, Honduras, Irak, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Libia, Malediwy, Mołdawia, Namibia, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Republika Zielonego Przylądka, USA.

Inne państwa z dużą liczbą zachorowań

Lista pozostałych państw i terytoriów ze współczynnikiem przekraczającym 90 zachorowań na 100 000 osób:

Andora, Aruba, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Czechy, Gibraltar, Indie, Luksemburg,  Monako, Oman, Portoryko, Saint-Martin, Trynidad i Tobago, Wyspy Turks i Caicos, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W nowym rozporządzeniu Ustawodawca wprowadził możliwość wyłączenia państw z ww. listy, jeśli notyfikują one władzom RP wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie posiadający negatywny wynik testu na COVID-19.

Minister Spraw Zagranicznych będzie ogłaszać w dzienniku urzędowym, w drodze obwieszczenia wykaz państw, które notyfikowały rozwiązania, o których mowa powyżej.

Mapa (powyżej) przedstawia 30 państw (kolor czerwony), które są objęte zakazem lotu zgodnie z rozporządzeniem oraz destynacje, które wg stanu na 15 września br. zawierają współczynnik powyżej 90 (kolor pomarańczowy).

Przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że wykaz zostanie rozszerzony o ww. państwa.

Organem inicjującym wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym przez Radę Ministrów jest Minister Infrastruktury.

Wszelkie zapytania z tego zakresu należy kierować do Ministerstwa Infrastruktury.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych