Morgan Stanley spodziewa się dłuższego cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce; o ile wzrosną w lutym?

Morgan Stanley spodziewa się dłuższego cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce; o ile wzrosną w lutym?
Fot. stock.adobe.com/wolterke
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nie można wykluczyć, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższy w lutym stopy procentowe o 75-100 pb - uważają ekonomiści Morgan Stanley. W bazowym scenariuszu RPP będzie podwyższać stopy procentowe do września, kiedy stopa referencyjna znajdzie się na docelowym poziomie 3,75 proc

„Wobec inflacji utrzymującej się powyżej górnego pasma odchyleń od celu do II poł. 2023 r. i przy wciąż silnym wzroście gospodarczym oczekujemy dłuższego cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce. Spodziewamy się, że RPP podwyższy stopy o 50 pb w lutym oraz o 25 pb w marcu. Uważamy także, że RPP będzie dalej stopniowo podwyższać stopy po 25 pb w II i III kw. na co drugim posiedzeniu, żeby utrzymać zrównoważony wzrost gospodarczy. Wobec powyższego obecnie uważamy, że stopa referencyjna osiągnie 3,75 proc. do września wobec poprzedniej prognozy docelowej stopy na poziomie 3 proc. w marcu” – napisano w raporcie.

Prognoza obarczona dużą niepewnością

Ekonomiści Morgan Stanley oceniają jednocześnie, że ich prognoza obarczona jest wysoką niepewnością z uwagi na proces wymiany członków RPP.

„Prezes Glapiński mówi, że będzie się starał przekonać członków Rady, żeby wydłużyć cykl podwyżek stóp w tym roku, co sugeruje, że mógł napotkać w tej sprawie na opór. Widzimy możliwość, że NBP przeorientuje swoją funkcję reakcji w kierunku ryzyk inflacyjnych, wobec skupienia na ryzykach dla wzrostu obecnie, co sugeruje ostatnia jastrzębia komunikacja prezesa Glapińskiego. Wobec tego widać ryzyko, że RPP podwyższy stopy o 75-100 pb. w lutym i ponownie przyspieszy cykl podwyżek” – dodano.

Czytaj także: Prezes NBP: Rada Polityki Pieniężnej ma nadal znaczną przestrzeń do podwyżek stóp procentowych >>>

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 lutego.

Czytaj także: Stopy procentowe w 2022 r. przekroczą 4 proc.? Coraz więcej przemawia za takim scenariuszem >>>

Od października do stycznia RPP podwyższyła stopę referencyjną łącznie o 215 pb do 2,25 proc. 

Źródło: PAP BIZNES