Morgan Stanley: NBP mógłby zasygnalizować wygaszanie skupu aktywów wobec uporczywej inflacji

Morgan Stanley: NBP mógłby zasygnalizować wygaszanie skupu aktywów wobec uporczywej inflacji
Fot. stock.adobe.com/wolterke
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski mógłby zasygnalizować gotowość do wygaszenia skupu aktywów z końcem roku wobec utrzymywania się uporczywej inflacji bazowej oraz dobrych perspektyw dla gospodarki - uważają analitycy Morgan Stanley. Ich zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp dopiero w połowie 2022 r.

Choć aktualne wysokie odczyty inflacji można przypisać czynnikom globalnym w połączeniu z szybkim powrotem popytu po otwarciu gospodarki, widać perspektywę utrzymania się uporczywej inflacji bazowej.

„Ponadto, poprawa perspektyw fiskalnych, powrót gospodarki do poziomu sprzed pandemii oraz deklaracje Fedu o gotowości do rozpoczęcia taperingu w dalszej części roku to czynniki, które dają możliwość NBP rozpoczęcia dyskusji o zakończeniu programu QE” – napisano w czwartkowej nocie Morgan Stanley.

„NBP zakończy program skupu aktywów do końca bieżącego roku”

Eksperci banku podtrzymują prognozę, że NBP zakończy program skupu aktywów do końca bieżącego roku, a pierwsza podwyżka stóp procentowych o 15 pb. nastąpi w połowie 2022 r.

Czytaj także: W sierpniu kolejny rekord inflacji; RPP rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych?

Od strony strategii, Morgan Stanley utrzymuje krótką pozycję na parze PLN/HUF.

Prezes NBP Adam Glapiński deklarował do tej pory, że program skupu obligacji może zakończyć się najpóźniej wraz z ewentualną podwyżką stóp procentowych NBP. 

Źródło: PAP BIZNES