Moody’s: przewalutowanie kredytów frankowych może oznaczać pozbawienie niektórych banków nadwyżki kapitału

Moody’s: przewalutowanie kredytów frankowych może oznaczać pozbawienie niektórych banków nadwyżki kapitału
Fot. stock.adobe.com/Adam Wrobel
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przewalutowanie kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich na kredyty złotowe może oznaczać dla niektórych polskich banków pozbawienie ich nadwyżki kapitału - oceniła agencja Moody's w raporcie z 21 kwietnia.

Agencja podała, że konwersja kredytów, która pozbawia banki nadwyżki kapitału, byłaby negatywnym sygnałem, ale pozostawienie kapitałów powyżej wymogów regulacyjnych, byłoby pozytywne dla sektora.

Wyjątkiem Getin Noble Bank

Moody’s ocenia, że większość banków jest w stanie pokryć straty i utrzymać nadwyżkę kapitału powyżej minimalnego wymogu. Wyjątkiem jest Getin Noble.

W mniej prawdopodobnym scenariuszu strat na poziomie 50 proc. – jak podaje agencja – niedobór kapitału mógłby odczuć Bank Millennium.

Czytaj także: Bank Millennium z ujemnym wynikiem netto w I kw.? Rezerwy na kredyty walutowe sięgną 512 mln zł >>>

Banki mogą być czasowo narażone na ryzyko operacyjne

Według agencji, polskie banki mogą być czasowo narażone na ryzyko operacyjne związane z posiadanymi portfelami kredytów frankowych, ale po przeprowadzonych transakcjach skorzystają na wyeliminowaniu ryzyka prawnego.

Czytaj także: Kredyty frankowe: posiedzenie Sądu Najwyższego ponownie przełożone >>>

Posiedzenie całego składu Izby Cywilnej w sprawie rozstrzygnięcia zagadnień prawnych, dotyczących tzw. kredytów frankowych, planowane jest na 11 maja.

Źródło: PAP BIZNES