Moody’s: największe banki w Polsce poradzą sobie z rezerwami CHF, problemy może mieć Getin Noble Bank

Moody’s: największe banki w Polsce poradzą sobie z rezerwami CHF, problemy może mieć Getin Noble Bank
Fot. stock.adobe.com/Alexey Novikov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Moody's szacuje, że największe banki w Polsce poradzą sobie z rezerwami wynikającymi z wyroków sądowych w sprawach kredytów walutowych, nawet w pesymistycznym scenariuszu utraty 41-proc. wartości portfela - podała agencja w komunikacie. Zdaniem autorów raportu Moody's, rezerwy mogą w największym stopniu obciążyć wyniki Getin Noble Banku.
#Moodys: największe #banki w Polsce poradzą sobie z rezerwami wynikającymi z wyroków sądowych w sprawach kredytów walutowych, nawet w pesymistycznym scenariuszu utraty 41-proc. wartości portfela #CHF #KredytyWalutowe

Analizując, w raporcie 22 września, odporność banków na straty związane z portfelem CHF, agencja przygotowała dwa scenariusze. W pierwszym założono 16 proc. stratę na tej ekspozycji – na tyle oszacowano ubytek wyników powstały po przewalutowaniu na PLN 30-letniego kredytu walutowego z 2008 roku, przy zachowaniu warunków występujących w większości takich kredytów. W drugim scenariuszu Moody’s zakłada straty banków na poziomie 41 proc. Podstawą do tych wyliczeń, jest – mało prawdopodobne zdaniem agencji – założenie, że sądy będą zgadzać się na przewalutowanie kredytu na złote, utrzymując jednocześnie oprocentowanie na poziomie kredytu frankowego.

Zdaniem autorów raportu, największe banki – PKO BP, Pekao i Santander Bank Polska – byłyby w stanie „wchłonąć” straty wynikające z wyroków sądowych nawet w drugim, pesymistycznym scenariuszu.

Czytaj także: Moody’s: rentowność największych banków Europy Środkowo-Wschodniej mocno ucierpi >>>

Według szacunków Moody’s, w pierwszym scenariuszu większość polskich banków byłaby w stanie poradzić sobie ze stratami w ciągu dwóch lat, natomiast w przypadku instytucji o większej ekspozycji, mBanku, Millennium i Getin Noble Banku, trwałoby to znacząco dłużej.

W ocenie analityków, dla Getinu straty w każdym z zakładanych scenariuszy okazałyby się zbyt duże, by bank poradził sobie z nimi w „rozsądnym okresie”.

Rezerwy na potencjalne straty związane z portfelem kredytów walutowych uderzają w zyski banków

Jak oceniają analitycy Moody’s, rezerwy na potencjalne straty związane z portfelem kredytów walutowych nadal uderzają w zyski banków, dodatkowo nadwyrężając rentowność obniżoną już przez odpisy wynikające ze skutków pandemii COVID-19.

Agencja zwraca uwagę, że wyroki sądów coraz częściej są korzystne dla posiadaczy kredytów walutowych, co zachęca kolejnych „frankowiczów” do wkroczenia na drogę sądową. W raporcie dodano jednak, że pozwów nadal jest relatywnie mało w porównaniu z liczbą kredytów walutowych w portfelach banków.

Źródło: PAP BIZNES