Moody’s: likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego pozytywna dla profilu kredytowego Polski

Moody’s: likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego pozytywna dla profilu kredytowego Polski
Fot. stock.adobe.com/Alexey Novikov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, o czym przesądził Sejm, otwiera drogę do akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską i odblokowuje Warszawie dostęp do unijnych środków. Jest to pozytywna informacja dla profilu kredytowego Polski (credit positive), oceniła w raporcie agencja ratingowa Moody's.

„26 maja Sejm (…) zdecydował się zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i zastąpić ją nowym ciałem – Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Decyzja jest pozytywna dla profilu kredytowego kraju, ponieważ otwiera drogę Komisji Europejskiej do zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy i do odblokowania znaczących funduszy zarówno z regularnego budżetu UE, jak i Funduszu Odbudowy i Odporności” – napisała agencja Moody’s w raporcie z 27 maja.

Czytaj także: KPO: wypłata pieniędzy dla Polski już pewna?

„Nowe prawo nadal musi zostać zatwierdzone przez Senat, a krytycy (nowych rozwiązań – przyp. red.) wskazują, że zmiany są niewielkie. Nadal nie wiadomo, czy KE jest zadowolona z nowej ustawy i zrobi krok naprzód, ostatecznie wypłacając Polsce środki z Funduszu Odbudowy” – dodano.

Nowela ustawy o Sądzie Najwyższym

Zgodnie z nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym, przyjętą w ub. tygodniu przez Sejm, sędziowie, którzy teraz orzekają w Izbie Dyscyplinarnej mają mieć możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Czytaj także: Brak Krajowego Planu Odbudowy to ok. 160 mln zł strat dziennie dla polskiej gospodarki >>>

Kluczowe wyzwania dla oceny kredytowej Polski

Według Moody’s, kluczowymi wyzwaniami dla oceny kredytowej Polski jest stopniowa erozja ram instytucjonalnych, szczególnie w sądownictwie, oraz napięte relacje rządu z UE.

„Erozja praworządności w Polsce w ostatnich latach, poza bezpośrednimi negatywnymi skutkami w postaci wstrzymania finansowania UE, dziennych kar finansowych, czy opóźnienia zatwierdzenia KPO, stwarza ryzyko dla stabilności systemu sprawiedliwości oraz ogólnej stabilności instytucjonalnej, obniża zaufanie społeczeństwa dla oficjalnych instytucji oraz może niekorzystnie wpływać na klimat inwestycyjny oraz zrównoważenie wzrostu potencjalnego” – napisano.

Czytaj także: Komisja Europejska zatwierdzi Krajowy Plan Odbudowy jeszcze w tym tygodniu?

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. 

Źródło: PAP BIZNES