Moody’s dalej tnie rating Rosji: wzrosło ryzyko upadłości

Moody’s dalej tnie rating Rosji: wzrosło ryzyko upadłości
Fot. stock.adobe.com/Alexey Novikov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Moody's ponownie obniżył rating Rosji, tym razem do "Ca", który jest przedostatnim od końca poziomem przyznawanym przez tę agencję - poinformował Moody's w niedzielę. Powodem jest obawa, że bank centralny Rosji ograniczy płatności zagranicznego zadłużenia, doprowadzając kraj do bankructwa.

Decyzja o obniżeniu ratingu Rosji jest podyktowana poważnymi obawami o chęci i możliwości Rosji do spłaty swoich zobowiązań.

– napisano w komunikacie.

W ocenie analityków Moody’s wzrosło ryzyko upadłości Rosji, a zagraniczni posiadacze rządowych obligacji tego kraju otrzymają z powrotem prawdopodobnie jedynie część swoich inwestycji.

Czytaj także: Agencje Fitch i Moody’s obniżają rating Rosji do poziomu śmieciowego >>>

„Przy ratingu „Ca” szacowana kwota zwróconych przez emitenta sum sięga od 35 do 65 proc. ich wartości nominalnej” – napisano w komunikacie.

Ostre sankcje przeciwko Rosji

Gospodarka Rosji wpadła w ogromne tarapaty po nałożeniu ostrych sankcji w efekcie inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego. Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje zdecydowały m.in. o wykluczeniu części rosyjskich banków z międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT i częściowym zamrożeniu aktywów rosyjskiego banku centralnego. Ponadto wiele globalnych koncernów zawiesiło swoją działalność w Rosji. Sankcje spowodowały mocne wzrosty cen surowców i wywołały dużą zmienność na rynku walutowym.

Bank centralny Rosji czasowo wstrzymał płatności zagranicznym inwestorom

W zeszłym tygodniu bank centralny Rosji czasowo wstrzymał płatności zagranicznym inwestorom. W środę nie zgodził się na wypłatę odsetek od zadłużenia denominowanego w rublu. Nie zostało określone, na jak długo wstrzymane zostały te płatności.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

W niedzielę bank centralny oświadczył, że inwestorzy z tych krajów, które nie przystąpiły do sankcji na Rosję otrzymają płatności w rublu po kursie z dnia wypłaty. Obecny rating S&P długoterminowego zadłużenia Rosji jest na poziomie „CCC-„, a agencji Fitch na poziomie „B”, z możliwością dalszej obniżki.

Źródło: PAP BIZNES