Monitor spółdzielczy: październik 2011

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.09.2011.foto.006.a.250xSGB UROSŁA W SIŁĘ

W Jachrance k. Warszawy odbyło się pierwsze po przyłączeniu MR Banku Zgromadzenie Prezesów SGB, zwiększono skład Rady Zrzeszenia SGB do 25 osób. Przewodniczącym jest Tadeusz Krotoszyński (LBS w Strzałkowie), wiceprzewodniczącymi: Elżbieta Kuźmicz (BS w Pruszczu Gdańskim), Marian Grzegorczyk (BS w Przysusze) i Przemysław Pilarski (GBS w Mosinie). Obecnie Spółdzielcza Grupa Bankowa zrzesza ponad 200 banków, dysponuje siecią ponad 1800 placówek.

EUROPEJSKIE FORUM KZBS

KZBS oraz Wydział Nauk Ekonomicznych SGGW zorganizowały konferencję nt. finansowania sektora MŚP. Patronami forum były: Europejskie Stowarzyszenie BS (EACB), Międzynarodowe Zrzeszenie BS (CIBP) i Europejskie Stowarzyszenie Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UEAPME). W obradach, których moderatorem był Jerzy Różyński, prezes KZBS wzięli udział m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, minister finansów Jacek Vincent-Rostowski, minister rolnictwa Marek Sawicki, członek zarządu NBP prof. Małgorzata Zaleska, b. przewodniczący KNF Stanisław Kluza, a także dyrektor generalny EACB Hervé Guider oraz sekretarz generalny CIBP Bernard Huberdeau.

DŁUGI NA GŁOWĘ

Z danych NBP wynika, iż niespełna 60 proc. naszych długów to kredyty na zakup nieruchomości: ziemi, mieszkań i domów. W kwietniu suma tych długów sięgnęła 279 mld zł. Reszta to inne zobowiązania: kredyty i pożyczki – zaciągnięte na przykład na zakup sprzętu AGD, samochodów – oraz debety na kartach bankowych. Wartość wszystkich zobowiązań Polaków związanych z kredytami, pożyczkami i innymi należnościami to 483 mld zł. Na przeciętnego mieszkańca naszego kraju przypada około 13 tys. zł.

 

MAŁE FIRMY, GRUBSZE PORTFELE

Z danych NBP wynika, że przyspiesza dynamika kredytów dla firm. W sierpniu wartość takich należności banków była o 9 proc. wyższa niż rok temu. Nadal szybciej przyrastają kredyty dla mikrofirm – zatrudniających mniej niż dziesięć osób (w ciągu roku o 12,3 proc.). W przypadku kredytów inwestycyjnych dynamika należności od przedsiębiorstw od czerwca jest wyższa niż od mikrofirm. Open Finance obliczył, że aż co trzeciego banku dotyczy wzrost zainteresowania kredytami odnawialnymi. Trzeci kwartał był prawdopodobnie rekordowy, co wynika również z większego wykorzystywania już istniejących pożyczek w kontach. Po raz pierwszy w historii zadłużenie osób prywatnych w rachunku bieżącym przekroczyło kwotę 12 mld zł (wzrost o 1,59 mld zł).

MARŻE W PROMOCJI

Expander przedstawił oferty promocyjne kredytów hipotecznych. W ING klient może liczyć na marżę nawet 0,6 proc., która dostępna jest jednak dla nielicznych. Zadłużyć się trzeba na ponad 750 tys. zł i posiadać wkład powyżej 50 proc. Marżę na poziomie 0,8 proc. wybranym klientom proponuje Citi Handlowy. Ale też tylko tym, którzy zadłużą się na przynajmniej 500 tys. zł, zapewnią regularny wpływ wynagrodzenia na konto i skorzystają z dwóch innych produktów. Ilu kredytobiorców na to stać? Według ZBP średnia wartość kredytu hipotecznego w rodzimej walucie w II kw. br. wyniosła 187 tys. zł, natomiast od 600 tys. do 1 mln zł pożycza ok. 6 proc. klientów banków. Expander ustalił, że standardowi kredytobiorcy także mogą liczyć na bardzo atrakcyjną marżę. Przy niższej kwocie kredytu (między 250 tys. zł a 500 tys. zł) marża wyniesie 1,3 proc.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI