Monitor spółdzielczy: czerwiec 2012

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.06.foto.008.a.250xMARŻE W CIĄGŁEJ PROMOCJI

Banki gotowe są udzielać kredytów z marżą poniżej 1 proc., jak ustalił Home Broker, w maju po raz drugi z rzędu, przeciętny zysk banku dla kredytu hipotecznego w złotych wyniósł 1,2 proc., podczas gdy rok temu był na poziomie 1,4 proc., a dwa lata temu 2 proc. Dla stałej stopy WIBOR 5,12 proc. i marży 2 proc. rata kredytu na 300 tys. zł (30 lat) wynosi 2016 zł, a przy 1,2 proc. już tylko 1857 zł. Uzyskanie marży znacznie poniżej 1 proc., czyli rzędu 0,8 proc. i mniej, wymaga jednak spełnienia dość restrykcyjnych kryteriów - zadłużenia się na dużą kwotę oraz posiadania wkładu własnego. Jednak marże z przedziału 0,9-1 proc. są dostępne dla większej grupy kredytobiorców.

BUDOWLANA ZAPAŚĆ KREDYTOWA

Analitycy szacują, że straty na kredytach udzielonych dużym firmom budowlanym mogą wynieść nawet jedną trzecią ich zadłużenia, tj. 8 mld zł. Powodem są nierentowne roboty przedsiębiorstw drogowych na kontraktach autostradowych realizowanych przy cenach poniżej kosztów. Policzono, że same giełdowe banki zainwestowały w kredyty dla budownictwa około 25 mld zł. Stanowi to 4 proc. całego ich portfela kredytowego, w BNP Paribas ten odsetek wynosi ponad 8 proc., a w Nordei 7 proc. Według „Pulsu Biznesu” największym graczem na rynku jest BZ WBK, gdzie budownictwo stanowi czwartą branżę pod względem zaangażowania kredytowego.

UKNF: CO MA BANCO SANTANDER DO BZ WBK

UKNF z zaskoczeniem przyjął informację o obniżeniu przez agencję ratingową Fitch Ratings długoterminowego ratingu Banku Zachodniego WBK S.A. (BZ WBK) z A- do BBB. Zmiana została przez agencję uzasadniona obniżeniem ratingu podmiotu dominującego BZ WBK, tj. Banco Santander, oraz oceną profilu kredytowego podmiotu, który powstanie po połączeniu BZ WBK i Kredyt Banku. Dodatkowo według agencji obniżenie ratingu Banco Santander zmniejsza możliwości udzielenia wsparcia przez ten podmiot na rzecz BZ WBK i połączonego banku. W opinii UKNF takie uzasadnienie jest niezrozumiałe ze względu na fakt, że BZ WBK jest notującą wysokie i stabilne zyski oraz dobrze skapitalizowaną spółką giełdową, która nie jest zaangażowana w rynki państw strefy euro uważane za ryzykowne, w tym w rynek hiszpański, oraz której działalność nie jest zależna od finansowania i wsparcia z grupy Santander.

BANKI UDOMOWIĄ SIĘ SAME…

W ciągu III kwartałów ub.r. zagraniczne banki wycofały z polskich spółek córek prawie 15 mld zł. Na razie to zaledwie 8,6 proc. zaangażowania zagranicy na krajowym rynku bankowym. Jednak, jak dowiedział się dziennik „Puls Biznesu”, wielkość transferów niepokoi Komisję Nadzoru Finansowego. Mija właśnie termin, jaki europejski nadzór wyznaczył bankom na podwyższenie współczynnika wypłacalności do minimum 9 proc. Większość już sobie z tym poradziła albo podwyższając kapitały, albo ograniczając aktywa (współczynnik liczony jest bowiem jako stosunek kapitałów pierwszej kategorii do aktywów ważonych ryzykiem).

DEPOZYTY POSZŁY WŁASNYM KURSEM

Analitycy Open Finance stwierdzili, że reakcje banków na majową podwyżkę stóp procentowych pozbawiają złudzeń – decyzje RPP nie mają bezpośredniego wpływu na oprocentowanie lokat. A przynajmniej nie od razu. Zachowanie najbardziej agresywnych graczy rynku depozytów (FM Bank, Getin Bank oraz Meritum Bank) sugeruje brak presji na podwyżki, a słabnąca dynamika akcji kredytowej sprzyja ograniczaniu apetytu wielu instytucji finansowych na oszczędności gospodarstw domowych.

Przeciętne oprocentowanie kwartalnych lokat na 5 tys. zł wynosi 4,71 proc. i jest o 0,03 pkt. proc. wyższe niż przed miesiącem. Półroczne depozyty dają zarobić średnio 4,85 proc., czyli o 0,02 pkt. proc. mniej niż na początku maja. Natomiast średnia stawka lokat rocznych i dwuletnich wynosi odpowiednio 5,28 proc. (+0,03 pkt. proc. m/m) i 4,8 proc. (-0,01 pkt. proc.). Oprocentowanie depozytów trzymiesięcznych podniosły Invest-Bank oraz neoBANK – oddział internetowy Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego, daje zarobić 6,6 proc., co stawia go w rynkowej czołówce.

NIE MA NIC NA ZAWSZE

Eksperci Deloitte przewidują, że w przyszłości w Polsce skłonność do zmiany banku przez klienta istotnie wzrośnie. Powodem może być między innymi większa dostę...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI