Mniej działek budowlanych do sprzedaży, wyższe ceny

Mniej działek budowlanych do sprzedaży, wyższe ceny
Fot. stock.adobe.com / BlackMediaHouse
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spada liczba ogłoszeń z ofertami sprzedaży działek budowlanych, a popyt na nie rośnie, alarmuje w swojej analizie Centrum AMRON.

Jak piszą eksperci Centrum AMRON tylko w województwie podkarpackim liczba ogłoszeń na koniec drugiego kwartału wzrosła o 4 procent.  

We wszystkich województwach pozostałych województwach spada liczba ofert sprzedaży działek.

Analizę Centrum AMRON pod tytułem: WZROST CEN DZIAŁEK BUDOWLANYCH W POLSCE znajdziesz tutaj

Jednocześnie rośnie zainteresowanie nimi. Jak zauważa Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, w pierwszym kwartale br. zainteresowanie działkami budowlanymi było nie tylko o 2/3 wyższe niż przed rokiem, ale też w ogóle najwyższe w historii.

Czytaj także: Zakup działki: takiego boomu w historii jeszcze nie było

Najszybszy wzrost cen na Dolnym Śląsku

Mniejsza podaż oznacza wyższe ceny. W I połowie 2021 r. nastąpił znaczny wzrost cen ofertowych działek budowlanych w niemalże wszystkich województwach.

Największe podwyżki można było zaobserwować w województwie dolnośląskim, gdzie ceny w porównaniu do 2020 r. wzrosły o 28%, oraz w województwie podlaskim, gdzie ceny wzrosły o prawie 32%.

Najtaniej na Podkarpaciu

W czerwcu 2021 r. najwyższe ceny ofertowe występowały w województwie mazowieckim. Za 1 m2 gruntu trzeba było zapłacić średnio 232 zł.

Najniższe ceny działek budowlanych odnotowano w województwie podkarpackim,  74 zł/m2.

Według danych GUS w pierwszym półroczu 2021 roku rozpoczęto budowę ponad 54 tysięcy domów jednorodzinnych, a więc więcej o 22% w porównaniu do tego samego okresu w 2020 roku.

Źródło: Centrum AMRON, HRE Investments