Mirosław Panek: Alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji PBS była upadłość banku

Mirosław Panek: Alternatywą dla przymusowej restrukturyzacji PBS była upadłość banku
Źródło: Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Opada kurz po pierwszej w Polsce przymusowej restrukturyzacji. Jaki obraz się wyłania w kilka tygodni po rozpoczęciu tego procesu? - dla portalu aleBank.pl ocenia Mirosław Panek, Prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

– Najważniejsze, że w procesie przymusowej restrukturyzacji PBS udało się ochronić dużo więcej środków klientów banku, niż gdyby miała miejsce upadłość. A pamiętajmy, że PBS był zagrożony upadłością. Bank Nowy BFG SA działa i obsługuje klientów na dotychczasowych zasadach.

Po intensywnym pierwszym tygodniu po przymusowej restrukturyzacji sytuacja się uspokoiła. Wszystko poszło sprawnie i zgodnie z planem, m.in. dzięki dobrej współpracy z siecią bezpieczeństwa finansowego: KNF, NBP i MF – wylicza Mirosław Panek, Prezes BFG.

– Rozumiemy, że z perspektywy podkarpackich samorządów i innych klientów PBS, których środki częściowo zostały wykorzystane do pokrycia strat Banku, szklanka, która do 17 stycznia była pełna, teraz jest do połowy pusta.

Jednak my wiemy, że alternatywą była upadłość, w której straty klientów byłyby dużo większe, np. samorządy straciłyby wszystko. Dlatego dla nas szklanka jest do połowy pełna – podkreśla Mirosław Panek, Prezes BFG.

Mirosław Panek
Mirosław Panek

Więcej: w marcowym 3/2020 wydaniu Miesięcznika Finansowego Bank.