MIR: minimalny plan wydatków Programu Polska Wschodnia na 2018 r. został zrealizowany

MIR: minimalny plan wydatków Programu Polska Wschodnia na 2018 r. został zrealizowany
Fot. Pixabay
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zrealizowano minimalny plan wydatkowania środków dla Programu Polska Wschodnia na koniec 2018 roku - 276 mln euro. W I poł. br. certyfikacja wyniosła 294 mln euro, co stanowi 107% realizacji rocznej zasady n+3, podało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Minimalny plan wydatków Programu Polska Wschodnia na 2018 r. został zrealizowany - podało @MIR_GOV_PL ‏

„Zrealizowany z półrocznym wyprzedzeniem plan w wydatkowaniu środków na ten rok to duży i kolejny już sukces w realizacji Programu Polska Wschodnia. Jest to niewątpliwie zasługa sprawnie działającego systemu realizacji Programu – dobrej pracy całego zespołu zaangażowanych osób w instytucjach pośredniczących: PARP i CUPT oraz w naszym ministerstwie. Największe podziękowania chciałbym jednak złożyć beneficjentom, a w szczególności polskim przedsiębiorcom. To dzięki ich aktywności i staranności w realizacji projektów, mogliśmy nie tylko na czas rozliczyć się z Komisją Europejską ale co ważniejsze – zasilić Polskę Wschodnią wartymi miliony inwestycjami rozwojowymi” – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, cytowany w komunikacie.

Dotychczas w Programie Polska Wschodnia rozdysponowano 6 mld zł – ok. 70 proc. budżetu. Z etapu intensywnej kontraktacji Program wchodzi w etap realizacji. Efekty pierwszych, podpisywanych kilka lat temu umów o dofinansowanie już są widoczne, podano także.

Oto przykłady zrealizowanych projektów:

1. Przebudowa skrzyżowania DK 19 (al. Solidarności i al. Gen. Wł. Sikorskiego) i DW 809 (ul. Gen. Ducha) w Lublinie – wyprowadzenie ruchu w kierunku węzła Lublin Czechów (S12/S17/S19) – Miasto Lublin
Wartość ogółem: 70 mln zł, dofinansowanie UE: 58,9 mln zł

2. Prace na liniach kolejowych nr 68, 565 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów wraz z elektryfikacją.
Wartość projektu: 451,4 mln zł, w tym dofinansowanie UE EFRR: 311,9 mln zł; czas realizacji inwestycji: 2017-2020 r.

Na odcinku Lublin – Lublin Zemborzyce przebudowano już jeden tor. W listopadzie 2017 r. zakończono pierwszy etap prac na stacji Stalowa Wola Rozwadów. Przygotowane zostały cztery nowe tory. Wykonawca zamontował siedem rozjazdów, które zapewnią sprawną obsługę pociągów.

3. Elektryczny wózek podnośnikowy – produkt będący wdrożeniem wyników prac B+R

Beneficjent: ZAKREM Sp. z o.o. Grajewo, woj. podlaskie
Wartość projektu: 1,57 mln zł, w tym dofinansowanie UE: 640 tys. zł

Wózek magazynowy, który wyróżnia (w skali europejskiej) napęd elektryczny (ułatwia prowadzenie wózka z ciężkim załadunkiem) oraz podnośnik elektryczny (pozwala regulować wysokość platformy z ładunkiem).

4. Silnik elektryczny do zastosowań specjalnych – produkt będący wdrożeniem wyników prac B+R

Beneficjent: Synergy Technologies Sp. z o.o., Krosno, woj. podkarpackie
Wartość projektu: 1,8 mln zł, w tym dofinansowanie UE: 1,03 mln zł” – czytamy dalej.

Program Polska Wschodnia jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z Programu dofinansowywane są projekty nastawione na biznes: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, zdobywanie zagranicznych rynków, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje. Całkowity budżet programu to ponad 2 mld euro.

Źródło: ISBnews