Minutes Fed umacnia polskie aktywa

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bachert.joanna.pko.bp.01.253x400Środowa sesja na rynku głównej pary walutowej przyniosła dalsze osłabienie euro wobec dolara. Kurs EURUSD spadł poniżej 1,18 wyznaczając nowe dziewięcioletnie minimum pary. Początkowo impulsem do wyprzedaży stała się wstępna publikacja danych, pokazujących pierwszy od października 2009 roku spadek indeksu HICP w strefie euro poniżej zera (-0,2%). Widmo utrzymania się deflacji nakłada dodatkową presję na EBC, co spowodowało, że na rynku automatycznie pojawiły się pytania, już nie o termin zapowiedzenia program skupu aktywów, ale o jego formę. Najbliższe posiedzenie EBC zaplanowane jest na 22 stycznia.

Po południu poznaliśmy dane z USA. Raport ADP będący przybliżeniem dla rządowego raportu z rynku pracy (non-farm payrolls) pokazał przyrost nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym w grudniu o 241 tys. (15 tys. powyżej oczekiwań). Dobre informacje napłynęły też o handlu zagranicznym. W listopadzie minionego roku deficyt w USA spadł do 39 mld USD i wynik okazał się zdecydowanie lepszy od prognoz. To kolejne dane przybliżające decyzję Fed dot. oczekiwanej podwyżki stóp procentowych, stąd ich pozytywny wpływ na notowania dolara.

W kontekście spodziewanego rozpoczęcia procesu normalizacji polityki monetarnej za oceanem warto zwrócić uwagę na środową publikację minutes z grudniowego posiedzenia FOMC. Zapis z dyskusji pokazał, że większość członków Fed jest zdania, iż podwyżki stóp procentowych w USA są mało prawdopodobne przed kwietniowym posiedzeniem. Rynek musi zatem uzbroić się w „cierpliwość”, jak sugerował komunikat po ostatnim posiedzeniu FOMC. Obecne oczekiwania co do terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA zakładają, że nastąpi ona najwcześniej w połowie roku.

W kraju złoty już od pierwszych godzin środowego handlu silnie zyskiwał na wartości. Powrót na rynek inwestorów krajowych oraz gołębi wydźwięk minutes z grudniowego posiedzenia FOMC pomógł obniżyć kurs euro w okolice 4,288 PLN. W świetle ostatnich wydarzeń pojawiła się więc szansa na silniejsze odreagowanie ostatniego osłabienia złotego. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest zejście EURPLN w okolice 4,26 w najbliższych tygodniach.

Spadek rocznej dynamiki inflacji w Eurostrefie w grudniu do -0,2% r/r oraz wycena ropy Brent poniżej 50 USD pchały przed południem w dół rentowności niemieckiego długu. Pewien wpływ na to miały także plotki o ryzyku wyjścia Grecji ze Eurostrefy. Bundowi nie zaszkodziła nawet wyższa niż oczekiwano sprzedaż detaliczna w Niemczech w grudniu. Po południu zaskakująco wysokie odczyty ADP z USA (241 tys., wobec 208 tys. poprzednio oraz oczekiwań na poziomie 226 tys.) wypchnęły rentowności US10Y w górę. W efekcie krzywa amerykańska przesunęła się w górę o 6 pb. w długim końcu i 1 pb. w krótkim, zaś idąca za nią po południu niemiecka, odpowiednio o 0 pb. i 3 pb. Słabo i przejściowo na amerykański dług wpłynęła publikacja minutes FED.

Krajowe obligacje zyskiwały przez większą część dnia, podążając w ślad za Bundami i taniejącą ropą. Dopiero po południu zobaczyliśmy niewielką korektę porannych spadków dochodowości w reakcji na odbicie cen ropy naftowej i dobre dane z rynku pracy w USA. Mimo to w skali całego dnia krajowa krzywa zniżyła się o 5-6 pb. w długim końcu i 1-2 pb. w krótkim. Rynek FRA, po porannym rajdzie, skorygował część spadków stawek lokując najniższą część krzywej (FRA8X11) na poziomie 1,51%.

W czwartek spodziewamy się korekty redukcji rentowności krajowego długu z pierwszych dni roku. Za realizacją tego scenariusza przemawiać będą publikowane w czwartek dane o sprzedaży detalicznej w Eurostrefie, które naszym zdaniem okażą się być lepsze niż prognozuje rynek (0,1% m/m). Dodatkowymi argumentami za pewną przeceną długu będzie publikacja danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle (tu spodziewamy się odczytu w okolicach -0,5% m/m, wobec konsensusu rynkowego -0,7% m/m). Skala wzrostów dochodowości nie powinna być bardzo duża i nie powinna przekroczyć 2-3 pb. na całej długości krzywej. W przypadku krzywej FRA oczekujemy stabilizacji stawek w perspektywie końca tygodnia, co będzie naszym zdaniem związane z brakiem perspektyw dla obniżki stóp na styczniowym spotkaniu RPP.

 150108.pko.01.450x150108.pko.02.300x150108.pko.03.550x

Konrad Soszyński
Joanna Bachert
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski