Ministerstwo Finansów rozważa 3 proc. składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2022 r. i jej stopniowy wzrost

Ministerstwo Finansów rozważa 3 proc. składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2022 r. i jej stopniowy wzrost
Ministerstwo Finansów (źródło: Adam-dalekie-pole - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20843347)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie w roku przyszłym 3-proc. składki dla przedsiębiorców, a następnie jej stopniowe podnoszenie do poziomu 9% w kolejnych latach, poinformował główny ekonomista resortu Łukasz Czernicki.

Program społeczno-gospodarczy Polski Ład zakłada, że od przyszłego roku ma obowiązywać 9% składka zdrowotna, liczona liniowo od dochodu, bez możliwości odpisu od podatku.

Czytaj także: Polski Ład: istotne zmiany dla pracodawców, B2B i podatków pracowniczych >>>

„Nie ja prowadzę rozmowy w tej sprawie, ale w departamencie liczymy ewentualne skutki fiskalne, bo jeśliby weszła taka wersja, to miałoby to inne przełożenie na wyniki budżetu” – powiedział Czernicki w radiu TOK FM, odpowiadając na pytanie czy opcja 3-proc. składki zdrowotnej dla przedsiębiorców jest na stole.

Projekt przyszłorocznego budżetu

We wtorek Rada Ministrów przyjęła wstępnie projekt przyszłorocznego budżetu z deficytem ustalonym na poziomie 30 mld zł oraz wzrostem PKB w wysokości 4,6% (wobec 4,9% wzrostu oczekiwanego w br.). Dochody w budżecie na 2022 r. zostały ustalone na poziomie 475,6 mld zł, a wydatki – na 505,6 mld zł.

Czytaj także: Budżet na 2022 rok: 30 mld zł deficytu, 4,6 proc. wzrostu PKB; rząd przyjął projekt ustawy, nie zakłada reformy OFE >>>

Źródło: ISBnews