Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych

Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych
Fot. stock.adobe.com/Monster Ztudio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W lipcu oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich będzie wyższe o 0,75 pkt proc., podniesione zostało również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pkt proc., poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza.

„W lipcu wyższe o 0,75 pkt proc. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich. Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pkt proc.

Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi. Lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadziliśmy do stałej oferty w ubiegłym miesiącu.

Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego.

Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości” – powiedział Sebastian Skuza, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Rosną rentowności obligacji rządowych, nadchodzi kryzys?

Zmiany nastąpiły w związku z podniesieniem przez Radę Polityki Pieniężnej stopy referencyjnej o 0,75 pkt proc. w czerwcu 2022 roku – do 6%.

Czytaj także: PZU rezygnuje z planów emisji obligacji podporządkowanych o łącznej wartości nominalnej do 3 mld zł

Oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6%, a 2-letnich 6,25%.

Oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat podniesione o 0,50 pkt proc. w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane będą odpowiednio:

6,00% dla 3-latek,

6,00% dla 4-latek

oraz 6,25% dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500+”, oprocentowane są odpowiednio 6,20% i 6,50% w pierwszym roku.

Czytaj także: BGK planuje emisję 7-letnich obligacji w euro

Źródło: ISBnews