Ministerstwo Finansów: Katarzyna Szwarc nową pełnomocniczką ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

Ministerstwo Finansów: Katarzyna Szwarc nową pełnomocniczką ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego
Ministerstwo Finansów - Logo (źródło: mf.gov.pl)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Katarzyna Szwarc od kwietnia br. będzie pełnić funkcję pełnomocnika ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego i zastąpi Antoniego Repę, podało Ministerstwo Finansów.

„Dziękuję Antoniemu Repie za dotychczasowe działania w zakresie wdrożenia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Polsce. Dzięki jego staraniom rozpoczęliśmy prace i stworzyliśmy podstawę, bez której dalsze działania nie mogłyby mieć miejsca. Na pokładzie witam Katarzynę Szwarc, eksperta z wieloletnim doświadczeniem w obszarze rynku finansowego. Tak jak ja, Antoni Repa i Katarzyna Szwarc w swojej pracy stawiają na dialog i współpracę. Dalszy rozwój rynku kapitałowego w Polsce nie nastąpi bez rozmowy wszystkich zainteresowanych stron, do której zachęcam i na którą jesteśmy otwarci” – powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Katarzyna Szwarc jest absolwentką Instytutu Spraw Publicznych London School of Economics, Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu „Rethinking Capitalism” pod kierunkiem prof. Mariany Mazzucato na University College London.

„Ma wieloletnie doświadczenie pracy w instytucjach rynku finansowego. Karierę zawodową rozpoczęła na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W latach 2013-2015 zarządzała Biurem Polityki Regulacyjnej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). W latach 2015-2020 menedżerka polityki publicznej i relacji rządowych w Intercontinental Exchange: New York Stock Exchange w Londynie i Brukseli. Następnie współpracowała z LSE Grantham Research Institute w obszarze finansowania sprawiedliwej transformacji oraz Fundacją Instrat jako liderka programu Zrównoważone Finanse. Zasiadała w wielu grupach roboczych i doradczych m.in. przy ESMA (European Securities and Markets Authority)” – czytamy dalej.

Czytaj także: Czy fintechy mogą wspomóc realizację celów Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego?

„Przed nami kolejny etap wdrażania SRRK. W planach jest projekt obligacji rozwojowych, które ułatwią pozyskiwanie finansowania na nowe projekty inwestycyjne sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi, czy analiza potencjału rynku zielonych obligacji w Polsce. W zeszłym roku rozpoczęto prace na jednolitą licencją bankową, w tym roku chcemy je dokończyć. Będziemy także kontynuować współpracę w ramach Grupy Roboczej ds. Innowacji i FinTech. Przedstawimy też projekt regulacji crowdfundingu” – zapowiedziała Szwarc.

SRRK została przyjęta przez rząd 1 października 2019 r. Celem SRRK jest m.in. poprawa dostępu do finansowania dla krajowych przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich firm. Chodzi o obniżenie przeciętnego kosztu pozyskania kapitału, co przyczyni się do długoterminowego rozwoju polskiej gospodarki.

Źródło: ISBnews