Minister zdrowia: Polska będzie przedłużać paszporty covidowe bezterminowo

Minister zdrowia: Polska będzie przedłużać paszporty covidowe bezterminowo
Fot. stock.adobe.com/OceanProd
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska będzie przedłużać paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19 - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia we wtorek w TVN24 pytany był możliwość przedłużenia ważności unijnych certyfikatów covidowych – tzw. paszportów covidowych, których część traci ważność oraz czy w związku z tym będą prowadzone kolejne szczepienia przypominające przeciw COVID-19.

Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo.

– powiedział Niedzielski. „Regulacje są tak zaprojektowane. Tak będzie” – dodał.

Czytaj także: Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek, izolacją i kwarantanną >>>

Minister odniósł się do pytania, czy inne kraje będą to respektować. „Tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej i są państwa, które w tej chwili jeszcze wykorzystują te paszporty, żeby przyjmować osoby z zagranicy. To są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe kraje powoli się już z tego wycofują” – odpowiedział.

Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej została skrócona do 270 dni.

Decyzja o zmianie stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego

Decyzja o zmianie obowiązującego od ponad dwóch lat stanu epidemii, wprowadzonego w marcu 2020 r. w związku z pandemią COVID-19, na stan zagrożenia epidemicznego zapadnie w kwietniu, wynika również z wypowiedzi ministra zdrowia. Jednocześnie Niedzielski poinformował, że paszport COVID-owy dla osób, które przyjęły dawkę przypominającą będzie w Polsce ważny bezterminowo.

„Chcemy wykonać taki krok, żeby ten stan epidemii zmienić na stan zagrożenia epidemicznego. I na pewno decyzję będziemy podejmowali w kwietniu, bo w tej chwili prowadzimy analizy, jakiego typu regulacje są związane ze standem epidemii” – powiedział Niedzielski w TVN24.

Dopytywany czy decyzja zostanie podjęta w ciągu kilkunastu najbliższych dni, odpowiedział twierdząco.

Przypomniał też, że w ubiegłym tygodniu Polska zrezygnowała z zakontraktowanych dostaw szczepionek formy Pfizer, informując o tym zarówno Komisję Europejską, jak i samego producenta. Wartość szczepionek tej firmy, zakontraktowanych dla Polski w ramach umowy z Komisją Europejską sięgała – jak podkreślił minister – ok. 2 mld zł w tym roku i ok. 6 mld zł do końca 2023 r.

Poinformował, że w przyszłych tygodniach planowane są kolejne rozmowy z kolejnymi producentami szczepionek przeciw COVID-19.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews