Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska na Konwencie Marszałków

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

podpis.umowa.250xMinister Rozwoju Regionalnego przedstawiła marszałkom województw stan zaawansowania prac nad strategicznymi decyzjami w sprawie podziału Funduszy Europejskich w nowej wieloletniej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Elżbieta Bieńkowska potwierdziła, że zgodnie z krajową polityką rozwoju oraz unijną strategią Europa 2020 samorządy otrzymają do dyspozycji więcej środków niż obecnie.

Decentralizacja systemu zarządzania polityką spójności będzie postępować, potrzebujemy więc dobrze skonstruowanego kontraktu terytorialnego. Zapewni on regionom indywidualne podejście, a także  zagwarantuje racjonalne i efektywne wydatkowanie środków – zapowiedziała minister Elżbieta Bieńkowska podczas Konwentu Marszałków, który odbył się 13 września 2012 r. w Zielonej Górze.

Umowa partnerstwa

Obecnie MRR kończy prace nad projektem Założeniami Umowy Partnerstwa. Dokument ten określi, w jaki sposób państwo chce osiągnąć swoje cele przy pomocy funduszy z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W jego przygotowanie zaangażowane są regiony, właściwe resorty, partnerzy społeczni i gospodarczy. Przyjęcie założeń przez Radę Ministrów powinno nastąpić już w najbliższych miesiącach. Następnie opracowany zostanie Projekt Umowy Partnerstwa, który – po konsultacjach społecznych i zatwierdzeniu przez rząd – będzie przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską. Cały proces przygotowania dokumentów strategicznych na nową perspektywę powinien zakończyć się jesienią 2013 roku. Na okres październik-grudzień 2013 r. planowane są negocjacje Umowy Partnerstwa i programów operacyjnych z Komisją Europejską.

Miejsce regionów w przyszłej perpsketywie finansowej

W projekcie Założeń Umowy Partnerstwa proponuje się 16  programów regionalnych obejmujących środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Takie rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia efektywności realizowanych inwestycji dzięki możliwości powiązania ze sobą projektów infrastrukturalnych i tzw. projektów miękkich, np. szkoleniowych. Wzrośnie stopień decentralizacji zarządzania funduszami polityki spójności. Przełoży się to na wielkość powierzonych regionom środków, a jednocześnie oznacza zwiększenie odpowiedzialności samorządów województw za realizację polityki rozwoju.

Kontrakt terytorialny

Spójność działań rozwojowych prowadzonych przez rząd i samorządy, także z wykorzystaniem Funduszy Europejskich, zapewni kontrakt terytorialny. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pełne wdrożenie pierwszej edycji kontraktu nastąpi od początku 2014 roku. Oznacza to konieczność rozpoczęcia negocjacji jego zawartości odpowiednio wcześniej oraz ścisłe powiązanie jego przygotowania z procesem programowania środków UE dla perspektywy 2014-2020. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opracowało „Zasady funkcjonowania kontraktu terytorialnego w latach 2014-2020”. Na podstawie zgłoszonych podczas konsultacji uwag oraz w wyniku dyskusji, która odbyła się na spotkaniu przygotowawczym do Konwentu Marszałków w dniach 30-31 sierpnia 2012 r. w Łagowie, dokument uzupełniono. Doprecyzowano m.in. relację kontraktu z Umową Partnerstwa oraz dokumentami operacyjnymi.

Źródło: www.mrr.gov.pl