Minister Maląg: stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5,4 proc. w marcu

Minister Maląg: stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5,4 proc. w marcu
Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu br. wyniosła 5,4% i była o 0,1 pkt proc. niższa niż miesiąc wcześniej, poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Do tej pory mieliśmy w Polsce stopę bezrobocia 5,5%. Dzisiaj z danych #MRiPS wynika, że jest 5,4%, pomimo, że część obywateli Ukrainy zarejestrowała się jako osoby bezrobotne poszukujące pracy” – powiedziała Maląg w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News, cytowana na profilu resortu na Twitterze.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wcześniej, że stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lutego br. wyniosła 5,5%, czyli pozostała bez zmian wobec stycznia br. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lutego 2022 r. wyniosła 921,8 tys. wobec 927,1 tys. miesiąc wcześniej.

Według tegorocznej ustawy budżetowej, stopa bezrobocia rejestrowanego ma wynieść 5,9% na koniec 2022 r.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan:

Wbrew naszym oczekiwaniom bezrobocie rejestrowane nie wzrosło w marcu, a wręcz spadło do 5,4%. Ten spadek jest o tyle zaskakujący, że w marcu w Polsce pojawiło się ponad 2 mln Ukraińców, z czego, wg szacunków połowa to kobiety.

W urzędach pracy zarejestrowało się zaledwie około 12 tys. osób narodowości ukraińskiej, to promil liczby, która przekroczyła polską granicę i niewielki procent tych, które otrzymały numer PESEL.

Czytaj także: Stopa bezrobocia w lutym bez zmian; w marcu spodziewany wzrost, w urzędach pracy będą rejestrować się Ukraińcy >>>

Jednym z wyjaśnień takiej sytuacji jest to, że osoby, które do nas przybyły miały już wypracowaną sieć kontaktów w Polsce i w taki sposób poszukują lub znajdują pracę. Drugim możliwym scenariuszem jest zryw przedsiębiorców, którzy wzięli na swoje barki inicjatywę zatrudnienia obcokrajowców. Trzecim wyjaśnieniem jest niska świadomość osób z Ukrainy o możliwej pomocy jaką mogą otrzymać w urzędach pracy.

Marcowa stopa bezrobocia pokazuje, jak nieadekwatnym wskaźnikiem obrazującym sytuację na rynku pracy w Polsce są dane administracyjne pochodzące z urzędów pracy.

Źródło: ISBnews, Konfederacja Lewiatan