Minister finansów: zerowe lub ujemne stopy procentowe to pewne ryzyko dla systemu finansowego

Minister finansów: zerowe lub ujemne stopy procentowe to pewne ryzyko dla systemu finansowego
Tadeusz Kościński Fot. Ministerstwo Finansów
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zerowe bądź ujemne stopy procentowe niosą pewne ryzyko dla systemu finansowego - ocenił w wywiadzie dla Interii minister finansów Tadeusz Kościński.

Kościński, zapytany czy gospodarka wymaga niższych stóp procentowych powiedział: „Większość krajów na świecie musi wykorzystywać dziś raczej politykę fiskalną do sterowania gospodarką, bo polityka monetarna dochodzi do swoich naturalnych granic”.

Zerowe bądź ujemne stopy procentowe niosą pewne ryzyko dla systemu finansowego.

„Ludzie wtedy mogą wyciągać pieniądze z banków i trzymać je w domach, przez co te pieniądze nie pracują w gospodarce. Gdy stopy są przykładowo na poziomie 5 proc., to skłonność do pozostawiania pieniędzy na rachunkach bankowych jest większa i te pieniądze pozostają w systemie działając pozytywnie na gospodarkę” – dodał.

Czytaj także: RPP tym razem pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian, będą kolejne interwencje NBP na rynku walutowym >>>

Prezes NBP nie wyklucza kolejnego cięcia stóp procentowych

W wywiadzie na początku stycznia prezes NBP Adam Glapiński nie wykluczył cięcia stóp procentowych w I kw. 2021 r., przy czym poprzeczkę dla takiego ruchu zawiesił dość wysoko (wystąpienie III fali pandemii, ryzyko spadku inflacji poniżej celu). Na obecną chwilę stabilizacja stóp jest – według Glapińskiego – bazowym scenariuszem, a marcowa projekcja inflacji umożliwi lepszą ocenę dalszych działań w polityce pieniężnej.

Czytaj także: Obniżka stóp procentowych nie jest scenariuszem bazowym; zapowiedź wywiadu z prezesem NBP miała osłabić złotego?

W tym samym wywiadzie Glapiński powiedział, że rezygnacja z obniżki stóp procentowych w sytuacji wyraźnego pogorszenia perspektyw gospodarczych byłaby dla banków „niedźwiedzią przysługą”. Dodał, że obniżki stóp procentowych bezpośrednio ograniczają ryzyko kredytowe ponoszone przez banki, zmniejszając obciążenie dochodów kredytobiorców płatnością rat odsetkowych.

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 13 stycznia utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.

Źródło: PAP BIZNES