Minister finansów: spodziewamy się szczytu inflacji w styczniu – lutym 2022 r.

Minister finansów: spodziewamy się szczytu inflacji w styczniu – lutym 2022 r.
Tadeusz Kościński Fot. Ministerstwo Finansów
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd spodziewa się szczytu inflacji w styczniu-lutym 2022 r., potem inflacja powinna zacząć spadać, poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.

Spodziewamy się, że inflacja teraz będzie szczytować styczeń-luty i wtedy będzie powoli schodzić. I jak będzie jakiś inny czynnik, […] trzymamy sobie taką możliwość otwartą, że będziemy dalej kontynuować kolejną tarczą.

– powiedział Kościński w radiowej Trójce.

Tarcza antyinflacyjna

Wczoraj Sejm przyjął – w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej – pakiet czasowej obniżki akcyzy i wprowadzenia dodatku osłonowego. Rząd nie wyklucza jej przedłużenia, gdyby była taka potrzeba.

„Finanse publiczne są […] w bardzo dobrym stanie i możemy sobie na to pozwolić, jeżeli będzie taka potrzeba” – podkreślił.

Czytaj także: Cezary Kochalski z RPP: pod koniec 2023 roku inflacja powinna znaleźć się w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu >>>

Pytany o zwiększenie wartości złotego, powiedział: „Jest sposób, żeby trochę schłodzić inflację poprzez zwiększenie wartości złotówki, [….] ale myślę, że tak samo mamy tutaj schłodzenie popytu w Polsce”.

Inflacja spowodowana jest przez dwa czynniki: jeden zewnętrzny, a drugi – wewnętrzny.

„Nie możemy wiele zrobić, jeśli chodzi o te zewnętrzne czynniki, oprócz tego, żeby zwiększyć wartość złotówki, a na wewnętrzne już mamy inne możliwości. I tak Rada Polityki Pieniężnej właśnie używa tych narzędzi, podnosi stopy procentowe, co spowoduje, że schłodzi to popyt na kredyty, a to znaczy, że mniej będziemy kupować nieruchomości, mniej będziemy remontować i to wszystko razem powinno schłodzić inflację” – wyjaśnił minister.

Inflacja konsumencka wyniosła 7,7% w ujęciu rocznym w listopadzie

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja konsumencka wyniosła 7,7% w ujęciu rocznym w listopadzie 2021 r., według szybkiego szacunku danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1% w listopadzie.

Czytaj także: GUS: inflacja w listopadzie wyniosła 7,7 proc.; wzrost cen przebił szacunki ekonomistów >>>

W tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższyła stopy procentowe o 50 pb – do 1,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Była to trzecia podwyżka z rzędu.

Czytaj także: RPP podwyższyła stopę referencyjną do 1,75 proc. z 1,25 proc. >>>

Źródło: ISBnews