Minister finansów: polskiemu systemowi bankowemu nie grozi zachwianie stabilności

Minister finansów: polskiemu systemowi bankowemu nie grozi zachwianie stabilności
Magdalena Rzeczkowska. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mimo ostatnich zawirowań w sektorze finansowym na świecie, polskiemu systemowi bankowemu nie grozi zachwianie stabilności - oceniła szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska w Radiu Zet. Jak wskazała, głównym wyzwaniem dla polskiego sektora bankowego jest kwestia kredytów frankowych.

„Na szczęście nam nie grozi, w związku z kłopotami tych banków, kryzys i tzw. run na banki, czy jakiś niepokój, zachwianie stabilnością sektora bankowego.

Wynika to z tego, że zarówno SVB jak i Credit Suisse były troszkę w innej sytuacji. SVB to w ogóle inny sposób zarządzania płynnością i kapitałami. Tam głównym klientem tego banku były start-upy, fintechy, to są obarczone dużym ryzykiem inwestycje i też wyłącznie długoterminowe obligacje.

U nas ten kapitał jest zdywersyfikowany, również sposób zarządzania jest zdecydowanie lepszy i w Europie, i w Polsce, i nadzoru nad systemem, bankowym” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Czytaj także: Przewodniczący Rady ds. Nadzoru EBC Andrea Enria o ryzyku dla banków europejskich

Dla polskich banków wyzwaniem są kredyty frankowe

Jak zaznaczyła minister finansów, polski sektor bankowy ma swoje wyzwania i są one związane głównie z kredytami frankowymi. Dodała, że Ministerstwo Finansów zachęca banki do zwierania ugód ws. tych kredytów.

„My mamy swoje wyzwania i są to głównie kredyty frankowe i ryzyka związane z koniecznością zawiązywania rezerw na potencjalne spory. Dlatego razem z KNF, z instytucjami nadzoru, przede wszystkim zachęcam banki do tego, żeby z klientami zawierały ugody i żebyśmy w ten sposób wychodzili z tych trudności” – powiedziała Magdalena Rzeczowska.

Czytaj także: Janet Yellen: władze USA będą interweniować w razie potrzeby, aby chronić mniejsze banki

Sektor bankowy z rezerwami na kredyty walutowe

„Ta sprawa jest rozłożona w czasie, banki już mają zawiązane rezerwy na kredyty frankowe.

Oczywiście istotny będzie tu wyrok TSUE, który myślę, że czeka nas wczesną jesienią.

Mamy opinię rzecznika generalnego, ona nie jest wiążąca ale pokazuje pewien kierunek, będzie to miało na pewno wpływ” – dodała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Czytaj także: Prezes ING Banku Śląskiego: przypadek Silicon Valley Bank to lekcja dla wszystkich banków na świecie

Źródło: PAP BIZNES